ŞAHALİ, ÇİĞ SÜTE YAPILAN ZAMMI ELEŞTİRDİ

09-erkut-sahali

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda milletvekilleri çeşitli konuları irdeleyen güncel konuşmalar yaptı.

Genel Kurul’da ilk güncel konuşmayı CTP Mağusa Milletvekili Erkut Şahali “Mali Disiplin ve Hükümetin Bu Konudaki Tavrı” konusunda yaptı.

Şahali, 2019 yılı bütçesinin 850-900 milyonluk TL’lik açık öngörülerek hazırlandığını anımsatarak, ilave açık yaratılmaması gerektiğini kaydetti, çiğ süte yapılan zammı eleştirdi.

Şahali, “Hali hazırda açık olan tarımsal bütçeye 10 milyon TL’lik ilave gider yaratıldı. Bu konu, Maliye Bakanı ve Başbakan tarafından izah edilmeli. Bütçe disiplininden bahsediyorsak, protokol çalışmaları sırasında böylesi bir açık verirsek ortaya çıkacak ürün Kıbrıs Türk tarafından zor hazmedilecek” dedi.

Doğrudan Gelir Desteği’nin 160 milyon TL olduğunu ve bunun yetersiz kaldığını söyleyen Şahali, “Bu 160 milyonun gideceği yer bellidir. 10 milyon açık için başka başka yerlerden mi tasarrufa gidilecek? ” diye sordu.

Şahali, “Hükümetin küçük ortağı HP, ülkeyi sarsan hayvancı eyleminde hükümetimizin diyalog adına yaptığı girişimi bonkör bulmuş, eleştirmişti. Bu hükümet döneminde henüz bir gerilim yokken ilave 10 milyon TL açık yaratan karara neden sessiz kaldı?” sorusunu da yöneltti.

Bakanlıkların ve dairelerin dağılımıyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan karara da işaret eden ve Su İşleri Dairesi’nin Su İşleri Enstitüsü olarak yazıldığını söyleyen Şahali, bunu eleştirdi.

Akaryakıt konusunda da değinen Şahali, “Fiyatlandırma ertelemesinde göstergeler artışını mı azalmayı mı işaret ediyordu? Fiyatlandırma ne düzeyde olmalıydı? Bu, 1 Temmuz’da girilecek 2 dönemde hayat pahalılığı ödemesinin 6 ay sonraya ertelenmesine yönelik bir manevra mı?” dedi.

İstanbul seçiminin, Türkiye’nin uluslararası savunma stratejisinin Türk ekonomisini ve TL’yi etkileme potansiyeline işaret eden Şahali, “800 milyonluk açık katlanabilir. Ekonomi ve maliye ilgili kararları geniş vizyonla mı alıyor?” şeklinde konuştu.

BİMANŞET