AKINCI ÖNERİSİNE “OY BİRLİĞİYLE RET”

850850p22516EDNmainimg-anastasiadis

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın BM aracılığıyla cumartesi günü sunduğu ortak hidrokarbon komitesi kurularak doğal kaynakların birlikte yönetilmesi önerisi, Rum yönetimi ve siyasi partileri tarafından reddediliyor.

Rum Başkanlık Sarayı’nın öneriyi “Türkler, Lute’un müzakerelerin yeniden başlaması inisiyatifini öldürmek ve Akıncı-Anastasiadis diyaloğunun sadece doğal gaz konusunda açılmasını istedikleri için bu ani hareketi yaptı” şeklinde değerlendirdiği haber verildi.

Gazeteler konuyla ilgili haberlerinde, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerisine destek veren ve kabul edilmemesi halinde Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarının devam edeceği açıklamasını da öne çıkardı.

Alithia “Doğal Kaynakların Birlikte Yönetilmesiyle İlgili Akıncı Önerisi Reddediliyor” başlıklı manşet haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, ortak komite önerisiyle Doğu Akdeniz’le ilgili gelişmelerin masaya yatırılacağı yarınki siyasi parti başkanları toplantısının ardından, Akıncı’nın önerisiyle ilgili tutumunu resmen açıklayacağını yazdı.

Benzer bir önerinin 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu döneminde, 2011’de de yapıldığını ancak zamanın Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın reddettiğini hatırlatan gazeteye göre Anastasiadis, gelişmeleri ve bu öneriyi görüşmek üzere Parti Başkanları Konseyi’ni yarın toplantıya çağırdı. Toplantı sonrasında ortak hidrokarbon komitesi önerisine dair tutum resmen açıklanacak.

SARAY’IN DEĞERLENDİRMESİ…

Rum Başkanlık Sarayı, “Akıncı’nın ve önerisini desteklediğini açıklayan Ankara’nın, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili inisiyatifini öldürmek ve sadece doğal gaz konusuna Akıncı-Anastasiadis diyaloğu açılmasını istediği için bu ani harekette bulunduğu” kanaatinde. Saray, “Akıncı’nın bu sebeple Lute’u, Ağustos başlarında planladığı Kıbrıs seyahatini ertelemeye/iptale ikna etmeye çalıştığını” da değerlendiriyor.

Rum yönetiminden bir kaynak “doğal gazın yönetilmesi konusunun Kıbrıs müzakereleriyle alakası yoktur. Kıbrıs Rum tarafı açısından,  Başkan Anastasiadis ve Sayın Lute arasında kısa süre önce varılan, BM diplomatının üç hafta içerisinde Kıbrıs’a gelerek müzakerelerin yeniden başlamasına dair istişarelerine devam etmesi mutabakatı geçerlidir” dedi.

OY BİRLİĞİYLE REDDE DOĞRU

Politis “Oy Birliğiyle Redde Doğru… Akıncı Önerisi İçin Yarın Ulusal Konsey Toplantısı” başlıklı haberinde Rum yönetiminin, doğal kaynaklarının ortaklaşa yönetilmesi önerisinin ve sunulma zamanının ardında maksat gördüğüne dikkat çekti.

Habere göre Rum yönetiminden bir kaynak Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerisini ve zamanlamasını, “bugünkü AB Dışişleri Bakanları Konseyi olağan toplantısı ve Türkiye’nin uzlaşıcı yüzünü gösterme taktiğine” bağlıyor.

Kıbrıs Türk tarafından bir kaynağının, önerinin maksatlı ve taktik hareket olduğu söylemlerini reddettiğini belirten gazeteye göre kaynağı, önerinin, Genel Sekreter’in raporundaki, Ada içerisinde ve etrafındaki doğal kaynaklardan her iki toplumun da yararlanması ve bütün müdahillere karşılıklı kabul edilebilir ve sürekli çözüm bulmaları için teşvik olması gerektiğine dair son tavsiyelerine ve Guterres’in “gerilim daha da tırmandırılmasın, etkisiz hale getirilsin” çağrısına uymaktan başka bir şey olmadığını söyledi.

Rum yönetiminin, Akıncı önerisinin doğrudan Ankara’dan geldiği görüşünde olduğuna ve Anastasiadis’in yarın toplantıya çağırdığı “Ulusal Konsey” tarafından oy birliğiyle reddedilmesinin beklendiğini belirten gazete, özetle şunları yazdı:

“Yetkili bir kaynak bize, önerinin sürpriz olmadığını, zamanın Kıbrıslı Türk lideri Derviş Eroğlu tarafından 2012’de reddedilsin diye sunulana benzer ama çözümsüzlük durumuna da atıf yaptığı için daha kötü güncellenmiş bir öneri olduğunu söyledi.

Hükümetin cumartesi günü, doğal gaz yönetimi konusunun Kıbrıs müzakereleriyle alakası olmadığı ve Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerin yeniden başlamasına odaklı olmaya devam ettiği mesajı verdiği hatırlatılıyor.

“AKINCI HANGİ MED’DEN SÖZ EDİYOR?”

Siyasi analizciler hükümeti şu sorulara cevap vermeye, dahası Akıncı önerisini görüşmeyi reddetmeden değerlendirmeye çağırıyor: Akıncı hangi MEB’den söz ediyor? Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin itirazlarına rağmen belirlediği MEB’den mi yoksa Kıbrıs Cumhuriyeti’nin talep ettiği mi? Dahası, bugün Türk sondaj gemisinin bulunduğu Baf açıklarındaki bölge mi?”

Fileleftheros manşet haberine “Ankara’nın Ismarlamasıyla… Akıncı Türk Dışişleri Bakanlığı’nın Direktifleriyle Lute’un Yeni Çabasını Torpilliyor… Başkan, Siyasi Liderliğin Topyekun Tepkisini İstiyor” başlık ve spotlarını attı.

Edindiği bilgilere dayanarak Anastasiadis’in yarınki toplantıda siyasi parti başkanlarına Akıncı önerisinin içeriği, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri ve şahsı (Anastasiadis) tarafından yapılmakta olanlar hakkında bilgilendirdikten sonra bütün partilerden Akıncı’nın önerisine karşı ortak tutum talep edeceğini yazan gazete, özetle şu ifadelere de yer verdi:

“Ankara’nın müzakerelerin yeniden başlamasına dair yeni çabada Mustafa Akıncı’nın ellerini bağladığı ortadadır. Dolayısıyla, hareket kabiliyeti olmadan, doğal gaz konusunda Türk teziyle tamamen örtüşüyor.  Dahası, işgal bölgelerinden, Mustafa Akıncı tarafından öneri sunulduğunun açıklanmasını Türk hükümetinin, yeni iş birliği önerisini desteklediği açıklamasının gelmesi tesadüf değil.”

BİMANŞET