“EK MESAİLERDEN YÜZDE 50 KESİNTİ… BU ANGARYA ÇALIŞMAYA ZORLAMADIR”

sendİkalar-hastahane-önünde-basin-açiklamasi-yapti-1-ero-(2)

KTAMS, KAMU-SEN, KAMU-İŞ ve Hemşireler ve Ebeler Sendikası, sağlık çalışanlarının angarya çalışmaya zorlandığı gerekçesiyle bugün Lefkoşa, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Sendika yetkilileri, sağlık çalışanlarının taleplerinin ek mesai yapmak değil, tüm alanlarda sağlık personeli istihdam edilmesi olduğunu belirtti.
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Başkanı Metin Atan, Kıbrıs Türk Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Halil Özgöçmen konuşma yaptı.
BENGİHAN: “EK MESAİLERDEN YÜZDE 50 KESİNTİ… BU ANGARYA ÇALIŞMAYA ZORLAMADIR”
KTAMS Başkanı Güven Bengihan, basın açıklaması yapmalarının nedeninin “Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık çalışanlarını tehditle angarya çalışmaya zorlaması” olduğunu belirtti.
Sağlık çalışanlarının iş yükünün ve hasta sayısının arttığını dile getiren Bengihan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yüzde yüz mesai ve ek mesai çalışmak zorunda bırakıldıklarını, buna rağmen görevlerini özveri ile devam ettirdiklerini söyledi.


Bengihan, sağlık çalışanlarının son üç ay ve tüm aylarda alacakları ek mesailerden yüzde 50 kesinti yapılacağını öğrendiklerini, bunun angarya çalışmaya zorlama anlamı taşıdığını kaydetti.
Taleplerinin ek mesai yapmak değil, sağlık alanında her bölüme istihdam yapılması olduğunu vurgulayan Bengihan, imzalanan protokolün gerekçe gösterilerek istihdam yapılmadığını söyledi.
“SAĞLIK ÇALIŞANLARI SADECE KENDİ NÖBETLERİNDE ÇALIŞACAKLAR”
“Sağlıkta tasarruf olmaz” diyen Bengihan, tüm alanlarda istihdam yapılmasına ihtiyaç olduğunu, bu istihdamı yapamayan hükümetin sağlık çalışanlarını angaryaya mecbur bıraktığını savundu.
Sağlık çalışanlarının bundan sonraki süreçte sadece kendi nöbetlerinde çalışacaklarını söyleyen Bengihan, angarya çalışmayacaklarını ifade etti.
Bengihan, hükümeti, soruna çözüm bulmaya çağırdı

BİMANŞET