“SAĞLIKTA EN BÜYÜK TASARRUF DAHA GÜÇLÜ DEVLET HASTANELERİ YARATMAK”

sendİkalar-hastahane-önünde-basin-açiklamasi-yapti-1-ero-(5)

KTAMS, KAMU-SEN, KAMU-İŞ ve Hemşireler ve Ebeler Sendikası, sağlık çalışanlarının angarya çalışmaya zorlandığı gerekçesiyle bugün Lefkoşa, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Sendika yetkilileri, sağlık çalışanlarının taleplerinin ek mesai yapmak değil, tüm alanlarda sağlık personeli istihdam edilmesi olduğunu belirtti.

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Halil Özgöçmen de, “Hükümet, milyonlarca TL’lik hasta sevkini önlemeyecek, önleyemeyecek, bunun için gereken yatırımı yapmayacak ancak birkaç hasta sevki kadar tutarı sağlık emekçisinin  ek mesaisini hem de çalıştırdıktan sonra ödemeyecek” diyerek tepki gösterdi.
Hükümetin hayat pahalığı konusunda hızla karar ürettiğini, ara emrine rağmen yasa değişikliği yapmaktan bahsettiğini söyleyen Özgöçmen, “Hükümet sağlık emekçisinin alacakları konusunda ise ‘yasal engel var’ diyerek tam bir tutarsızlık örneği sergilemiştir” dedi.


Sağlıkta yapılacak en büyük tasarrufun daha güçlü devlet hastaneleri yaratmaktan geçtiğini söyleyen Özgöçmen, yeni bir hastane için tek bir çivi bile çakılmadığını, herhangi bir hazırlığın söz konusu olmadığını belirtti.
Özgöçmen, “Hükümet sağlık emekçisinin cebine göz dikmiştir, emek sömürüsü yapmaktadır” dedi.
Özgöçmen, sağlık çalışanlarının ek mesai ödenekleri ve diğer menfaatlerine müdahale yapılması halinde gerek mahkeme, gerekse sokakta haklarını arayacaklarını söyledi.

BİMANŞET