“BELEDİYENİN TEK BAŞINA KAYNAK AYIRMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, BRT’de yayımlanan Aziz Karaaziz’in hazırlayıp sunduğu Gündem Artı programına konuk oldu. Güngördü, Girne’nin arıtma sorununa dikkat çekti…

Girne merkez dışındaki köylerin hala daha atık sularını arıtma tesisine gönderemediğini ifade eden Güngördü, “Arıtma tesisi yeteri kadar yüklü olduğu için Karaoğlanoğlu, Bellapais ve Ozanköy’de yaşamını sürdüren vatandaşlar pis sularını arıtma tesisine gönderemiyor” dedi.

“BELEDİYENİN TEK BAŞINA KAYNAK AYIRMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Vatandaşların pis sularını fosseptik kuyulara boşaltarak arıta sorununu çözmeye çalıştıklarını dile getiren Güngördü, “Bu yöntem de çağdaşlıktan uzak ve sıkıntılıdır” diye konuştu.

Avrupa Birliği (AB) normlarına göre bir beldenin nüfusu 2000 bin kişiden fazlaysa bölgede arıtma tesisi olmak zorunda olduğunu kaydeden Güngördü, “Belediyenin bu işle tek başına mücadele etmesi ve kaynak ayırması mümkün değil” dedi.

“7 MİLYON EURO’YA İHTİYAÇ VAR”

Arıtma tesisi kapasite artırımı için gereken 7 milyon Euro’nun KKTC’deki hiçbir belediyenin tek başına altından kalkamayacağı bir bütçe olduğunu vurgulayan Güngördü, konuyla ilgili belediyenin Turizm Fonu’ndan yararlanması gerektiğini söyleyerek, “Arıtma tesisi kapasitesinin arttırılması projesinin devlet destekli olması ve Başbakanlığın projeye öncelik tanıması gerekir” ifadelerini kullandı.

Arıtma tesisinin Rum şahıs malı olması nedeniyle AB kaynaklarından yararlanamadıklarını aktaran Güngördü, Türkiye’den gelen İçme Suyu Temin Projesi kapsamında TC ve KKTC arasında bir protokol imzalandığını, bu protokole göre, Türkiye’nin içme suyu-kanalizasyon-yağmur suyu konularında KKTC’ye yardım yapmayacağını belirtti.

“GİRNE BELEDİYESİ İKİ ATEŞ ARASINDA KALDI”

Türkiye ve AB kaynaklarından katkı alamamaları nedeniyle Girne Belediyesi’nin iki ateş arasında kaldığını aktaran Güngördü, denize deşarj edilen suyun mutlaka arıtılması gerektiğini bildirerek, hükümetten yardım istedi.

(KIBRIS POSTASI)

BİMANŞET


13 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.