LUTE, CUMARTESİ GECESİ GELİYOR

LUTE

BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un 31 Ağustos Cumartesi akşamı Ada’ya geleceği, 1 Eylül Pazar günü sabah saatlerinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, öğleden sonra da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşeceği haber verildi.

Fileleftheros “Lute’un Şartsız Seyahati… Pazar Günü Liderler ile ‘Referans Şartlarının İçeriğini de Görüşmeyecek… Guterres’in Danışmanı Hazırlık İçin Geliyor” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde, Lute’un bu yıldırım ziyaretinin, Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Eylülde New York’ta gerçekleşecek görüşmesine hazırlık maksadını taşıdığını yazdı.

GUTERRES’İN LİDERLERDEN İSTEDİKLERİ VE BEKLEDİKLERİNE DAİR İŞARETLER DE VERMESİ BEKLENİYOR

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Lute-Akıncı ve Lute-Anastasiadis görüşmelerinde Kıbrıs sorununun içeriği ve referans şartlarının ele alınmasının beklenmediğini, görüşmelerin daha çok prosedürel nitelikte olacağını yazdı. Lute’un bu ziyaretinde Guterres’in liderlerden ne istediğine ve New York’taki görüşmelerinde Akıncı ve Anastasiadis’ten neler işitmek istediğine dair işaretler verme ihtimali olduğunu da ekledi.

Lute ile randevuların dün kesinleştiği ve Ada’ya geliş tarihini ilk açıklayanın da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu olduğuna işaret edilen habere göre Ada’ya cumartesi gecesi gelecek olan Lute, pazar sabah saatlerinde Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’le, ardından da Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşecek. Lute’un Ada’dan ayrılma tarihi de liderlerle yapacağı temasların sonucuna bağlı olacak. Ada’dan 2 Eylül’de de ayrılabilir, liderler ile yeni bir tur görüşme gerekli görülmesi halinde 3 Eylül’de de.

Kıbrıs Türk tarafının bir yandan Lute’u ağırlamaya hazırlanırken bir yandan da kırmızı çizgilerini tazelemekte olduğunu yazan gazete, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu’nun, referans şartlarının içermesi gerekenleri; 11 Şubat 2014 ortak açıklaması, geçmişte uzlaşılan meseleler ve yakınlaşmalar, 30 Haziran 2017’de Crans Montana’da belirlendiği şekliyle Guterres Çerçevesi, yeni prosedürün açık uçlu değil takviminin belirlenmiş olması olarak sıraladığını yazdı. Gazete, Kıbrıs Türk tarafının önceliklerinin siyasi eşitlik, etkin katılım ve doğal gazın müşterek yönetimi olduğunu yinelediğini de ekledi.

Aynı gazete Rum Başkanlık Komiseri Fotis Fotiu’nun Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini işaret ederek “Türkler müzakereleri yeniden başlatma çabasının altını oyuyor” iddiasında bulundu ve “Etnik kimliğimiz, bize, her halk ve her devlet açısından kendiliğinden anlaşılır olanları talep ederek ilerleme gücü veriyor” dediğini yazdı.

Habere göre Fotiu, Ada’daki fiili durumu, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün şekli konusundaki “uzlaşmazlığı ile tırmandırdığı” ve Doğu Akdeniz’de sürdürmekte olduğu faaliyetleri nedeniyle zorluklar içerisinde olduklarını söyledi ve “Bu zorluklar girdabında tek başımıza bırakılırsak vay halimize” ifadesini kullandı.

BİMANŞET


8 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.