“BİLET İNDİRİMİ TÜM ÖĞRENCİLER İÇİN GEÇERLİ”

ÜNAL ÜSTEL

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Haberci gazetesinden Erçin Şahmaran’ın sorularını yanıtladı.

Özellikle, turizmle ilgili içinde bulunulan süreci ve ileriye yönelik çalışmaları değerlendiren Bakan Üstel’in açıklamaları şöyle:

“Daha önce göreve geldiğimizde, 2010 yılı teşvik programına bakmıştık. O dönem, üçüncü ülkelerden gelen insanların az olduğunu görmüştük. Ona göre bir program yaptık. Bu sayıyı nasıl artırabilir, bu insanların sokağa, çarşıya çıkmasını nasıl sağlayabiliriz diye. Bununla beraber, 2011 de Charterlar başladı. Amacımıza ulaştık. Görevi bıraktığımızda, 28 destinasyondan sefer oluyordu. 2013’de, 1150 charter olmuştu. Bu dört yıllık bir programdı. 2014 yılında da başarıyla devam etti.

2014 yılından sonra yeni teşvik planı başladı. Kısıtlama oldu. Günün iktidarı da dirayetli duramadı. Böyle olunca teşvik aşağıya inmeye başladı. Haliyle üçüncü ülkelerde reklam azaldı. Reklam azalınca, charterlar azaldı. İçinde bulunduğumuz koşullar, uluslararası uçuşlara kapalı olmamız, güneyin her türlü imkânının olması, kredi kullandırabilmesi, uluslararası uçuşlara açık olması, bizi etkileyen unsurlardan.

Tüm bunlardan dolayı bir gerileme oldu. Teşvikler şimdi otomasyona geçti. Daha önce klasik yöntemlerle yapılıyordu. 2017 yılından sonra ise teşvik ödemeleri durma noktasına geldi. Bu durgunluk, 2019 yılının ilk aylarına kadar devam etti. Biz bu durgunluğun önünü açtık. Turizmcimizin teşvikleri ödenmeye başlıyor. Dörtlü koalisyon hükümetinin bir başarısızlığı da buydu. Biz bu yolun açılmasını sağladık. Sektör temsilcileri ile toplantılar yaptık. Türkiye de tanıtımlara başladık. En büyük pasta, Türkiye pazarıdır. İngiltere de tanıtımlar yaptık. İlgili kesimlerin beklentilerini sorguladık, konuştuk.

En büyük sorunun ulaşım olduğu ortada. THY yetkilileri ile görüştük. Sefer sayılarının artmasını istedik, bunu sağladık. Bilet fiyatlarında bir inme oldu. Ama bu yeterli değil. Daha fazla indirim nasıl yapılabilir, bununla ilgili teknik çalışmalar yapıyoruz.

İkinci bir sektörümüz, üniversite sektörü. En önemli sorun ulaşım. Bildiğiniz gibi THY %15’lik bir öğrenci indirimi yapacak. Burada yanlış anlaşılan bir nokta var. Bu indirim sadece Türkiye’den gelecek öğrenciler için değil, KKTC’den Türkiye’ye gidecek, bizim öğrencilerimiz için de geçerlidir. Bizim öğrencilerimiz de bu indirimden faydalanacak. Bütün üniversite öğrencileri, TC, KKTC veya üçüncü uyruklu olsun fark etmez. Öğrenci belgesini ibraz eden, bu indirimden yararlanacak. Öğrenci sayısında azalma görülmüştü, ulaşım ciddi bir sorundu. Böyle bir adım atıldı. Şimdi KKTC’ye üçüncü ülkelerden nasıl daha fazla insan gelebilir, onun için adımlar atılması yönünde ortak çalışmalar yapıyoruz.

Türkiye ile temaslar kurduk. Tanıtımlar için katkı istedik. Kendi tanıtımları yapılırken, aynı pakete bizleri de koymalarını istedik. Uçuş saatlerinin uyumlu olmasını, üçüncü ülkelerden gelen uçakların, KKTC’ye geçişi için havaalanında çok fazla bekletilmemesini için çalışma yapılmasını istedik. Tüm bunların asgari düzeyde düzenlenmesini bekliyoruz.

Dövizin yükselmesini bazı şirketler fırsat bildi. Bilet fiyatları çok yükseldi. Rekabet olmaması, bizim bir hava yolumuzun olmaması da bunu etkiliyor. Seyahat bizim için zor bir konu. Anadolu jet modeli bir kuruluş KKTC içinde olabilir. KKTC’de devamlı konaklarsa, buradan şekillendirirsek, daha yararlı olur diye anlattık. Hiçbiri olmazsa, hepimize, üniversitelere, turizmciye, iş adamlarımıza, büyük bir görev düşüyor. Kendi hava yolumuzu kurmak. Bunu yapmak zor değil. Kamu özel ortaklığı, kamunun payının az, özelin daha fazla, özelin yönetiminde bir kurum. Bilet fiyatlarında bir denge unsuru oluşturulabilir.

Şu ana kadar, 1 milyon 150 bin turist sayısını yakaladık. Önümüzdeki dönemlerde bunu daha yukarıya çekmek için planlamalar yapıyoruz. Hedef, 2 milyon turist.  Talihsiz bir patlama olayı yaşandı. Halkımız duyarlı davrandı. Rum tarafı ise bu olayı hemen kullanmaya başladı. Bizim bu kadar tartışmamız, manşetlerde günlerce olması, elbette turizm sektörünü olumsuz etkiledi. Biz bu olumsuz tabloyu değiştirmek için önümüzdeki dönemde daha çok çalışacağız.”

 

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.