BREXİT İÇİN TEDBİR MADDESİ VE HAYIRLI CUMA ANLAŞMASI

Boris-Johnson-and-Jean-Claude-Junker-today-1178592

İngiltere’nin birlikten ayrılma tarihi yaklaşırken, Avrupa Birliği  Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson ilk kez Lüksemburg’ta yüz yüze görüştü.

Görüşmeye ilişkin AB Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, ikilinin öğle yemeğinde bir araya geldiği, görüşmenin temel amacının teknik müzakereler hakkında bilgi alışverişi yapmak ve gelecekte atılabilecek adımları değerlendirmek olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Juncker’in İngiltere’ye ayrılık anlaşmasıyla uyumlu ve yasal olarak uygulanabilir çözümler sunması çağrısında bulunduğu belirtildi.

Juncker’in AB Komisyonunun söz konusu çözümlerin tedbir maddesininin yerini alıp alamayacağını incelemeye açık olduğu mesajını verdiği kaydedilen açıklamada, gelecek ay düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nin kilit öneme sahip olduğunun altı çizildi.

Görüşme öncesinde basına “Avrupa’nın sabrı bitmez” açıklamasında bulunan Juncker, çıkışta ise görüşmelerin “dostane” bir ortamda geçtiğini ve devam edeceğini söyledi.

 TEDBİR MADDESİ VE HAYIRLI CUMA ANLAŞMASI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, selefi Theresa May’in vardığı Brexit anlaşmasında yer alan tedbir maddesinin kaldırılmasını istiyor.

İngiliz hükümeti, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık’ın parçası olan Kuzey İrlanda arasında fiziki sınır oluşturulmasının önüne geçen maddenin ülkenin egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Fiziki sınır oluşturulmaması durumunda Kuzey İrlanda’nın, dolayısıyla da tüm Birleşik Krallık’ın belirsiz bir süre AB ile Gümrük Birliği içinde kalacağı kaydediliyor.

AB ise söz konusu maddenin üyesi İrlanda Cumhuriyeti’nin haklarının garanti altına alınması ve 1998’te imzalanan Hayırlı Cuma Anlaşması’nın ihlal edilmemesi açısından gerekli olduğunu belirtiyor.

1998 yılında İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti hükümetleri arasında imzalanan Hayırlı Cuma Anlaşması, İrlanda adasında 30 yıl süren “düşük yoğunluklu savaşı” sonlandırmıştı.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.