DURSUN OĞUZ “KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SÜTÜ ARTIRILMALI”

850850p32324EDNmainimg-70769425_448668979074445_4680397098502324224_n1

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, ülkede küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin önemli olduğunu, bölgelerde düzenlenecek eğitimlerin hayvan yetiştiriciliğinin daha ekonomik ve bilinçli yapılmasına katkı koyacağını söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından hayvan üreticilerine yönelik eğitim programları başlatıldı.

Bu çerçevede, Dipkarpaz köyünde, Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu Konferans Salonu’nda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un katılımıyla Prof. Dr. Huriye Horoz Kaya tarafından mevcut doğum sezonunda küçükbaş hayvanların kuzu, oğlak, bakım ve kayıplarının önlenmesine ilişkin seminer düzenlendi. Seminerde bakanlık müsteşarı, müdürleri ve yetkilileri de hazır bulundu.

“KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SÜTÜ ARTIRILMALI”

Bakan Oğuz, seminer öncesinde konuşma yaparak, üreticilerin sorularını yanıtladı. Seminerler dizisinin ilkinin Dipkarpaz köyünde başladığını söyleyen Bakan Oğuz, bu eğitim faaliyetinin tüm bölgelere yayılacağını kaydetti.

Bakan Oğuz,  küçükbaşın önemine işaret ederek, uzmanlar tarafından verilen sözkonusu eğitimlerin, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin daha ekonomik ve daha bilinçli yapılmasına yardımcı olacağını söyledi. Bakan Oğuz, hellim tescili konusunda, küçükbaş hayvan sütünün artırılması gerektiğini aktardı.

Ayrıca, Bakan Oğuz, Bakanlığın  mevcut hayvan ırklarının daha verimli olabilmesi için ıslah çalışmalarına başlayacağı müjdesini de verdi.

SEMİNERLER DEVAM EDECEK

Seminer katılımcılarına, seminer sonunda sertifikaları verildi. Üreticiler, uzun zamandır bölgede bu tarz bir etkinliğin yapılmadığını belirterek,   seminerin tekrarlanmasını isteğinde bulundu.  Bölge halkının yoğun ilgi gösterdiği seminerler dizisi, 15 gün ara ile hayvancığın yoğun olarak yapıldığı farklı bölgelerde devam edecek.

BİMANŞET


6 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.