GÜNEY LEFKOŞA’DA KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

pasiammodaki_kazi_calismalari_eylul_ayinda_baslayacak_h250891_9ac8d

Lefkoşa’nın güneyindeki Paşiammo bölgesinde, 1963-1964 yıllarında askeri hastanenin bulunduğu alanda hayatlarını kaybedenlerin gömülü olduğuna inanılan noktalardaki  kazı çalışmalarının dün başladığı belirtildi.

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, Paşiammo bölgesindeki kazı çalışmalarının,  Rum Yönetimi Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu eşliğinde başladığını yazdılar.

Politis,  kazı çalışmalarının bir ay sürmesinin beklendiğini, ayrıca birçok durumda tam kalıntıların tespit edilemeyeceğine de kesin olarak bakıldığını yazdı.

Habere göre Fotiu, bu kazıların amacının, hayatını kaybedenlerin yakınlarına yanıtların verilebilmesi olduğunu söyledi.

Kazı, çalışmaları için gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirten Fotiu, Yunan Askeri Mezarlığı’ndaki Noratlas kazısında olduğu gibi, patlayıcı olmasının muhtemel olduğunu, buna bağlı olarak kazıların RMMO’nun uzman ekibi tarafından yapılacağını belirtti.

Fotiu, kazı çalışmalarının, Pomo’daki orman noktalarına da genişletileceğini ifade ederken bazı ailelerin yakınlarının kalıntılarını alamadığını, bazılarının yanlış aldığını, bunların kimlik tespit etme çalışmalarında ortaya çıkacağını söyledi.

Fotiu açıklamasında ayrıca bilgiye sahip olan kişilerin bilgi vermesi için de çağrıda bulundu.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.