ÖZERSAY, BAKANLAR KURULU KARARLARINI AÇIKLADI

ÖZERSAYY

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararları sosyal medya hesabından açıkladı.

  • Bakanlar Kurulu’nda alınan karara göre Girne Antik Limanı’nda çevre düzenlemesi yapılması ve mevcut mendireğin onarımı yapılacak. Konuyla ilgili ihaleye çıkılması için süreç başlayacak.
  • Telefon Dairesi sabit telefon görüşme ücretlerinde indirim yapılacak.
  • Okul yapılamayan bölgelerdeki öğrencilerin ulaşım giderleri karşılanacak.
  • Çağdaş standartlarda hizmet verecek şekilde araç muayene istasyonları oluşturulacak.
  • Ülkenin farklı bölgelerinde kamu yolu güzergahı içerisinde kalan özel mülkiyete ait taşınmaz malların kamulaştırılacak.
  • Vatandaşlar tarafından yaptırılacak ve Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilecek olan iki ayrı okul ile ilgili olarak ihtiyaç duyulan arazilerin bu maksatla ayrılmasına dair gerekli karar üretildi.

Özersay’ın paylaşımı şu şekilde:

“Herkese günaydın. Dün akşam saatlerinde sona eren Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar özetle şu şekildedir:

1- İleri saat uygulaması bu hafta sonu itibariyle sona erecek. Buna göre 27 Ekim gece yarısından sonra sabah saat 04:00’dan itibaren (Pazar sabahı) saatler bir saat geri alınacak.

2- Girne Antik limanında çevre düzenlemesi yapılması ve mevcut mendireğin onarımı yönünde karar üretildi. Bu konuda yakında ihaleye çıkılması için süreç başlayacak.

3- Telefon Dairesi sabit telefon görüşme ücretlerinde indirim yapılması yönünde karar üretildi.

4- Çağdaş standartlarda hizmet verecek şekilde araç muayene istasyonları oluşturması yoluna gidilecek. Bunun için ihaleye çıkılması ve işletme hakkı devri yönteminin izlenmesi kararlaştırıldı. Verilecek hizmetin denetlenmesi görevini Ulaştırma Bakanlığı yerine getirecek.

5- Bazı bölgelerde yeni okul yapılamadığı için yeni yerleşim alanlarında ikamet eden ve kendi olanaklarıyla okul ulaşımını sağlayamayan öğrencilerin ulaşım giderlerinin karşılanması yönünde karar alındı. Bu yönde bir tüzük değişikliğine gidildi.

6- Sağlık Bakanlığı servislerinde yoğun bakım ünitesinin yetersiz kalması durumlarında hastaların mağdur edilmemesi için Bakanlığın dışarıdan yoğun bakım hizmeti alabilmesini sağlayacak bir protokole onay verildi.

7- Ülkenin farklı bölgelerinde kamu yolu güzergahı içerisinde kalan özel mülkiyete ait taşınmaz malların kamulaştırılması yönünde kararlar üretildi.

8- Hayırsever vatandaşlar tarafından yaptırılacak ve Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilecek olan iki ayrı okul ile ilgili olarak ihtiyaç duyulan arazilerin bu maksatla ayrılmasına dair gerekli kararlar üretildi.”

BİMANŞET