“TARTIŞMALAR OLSA DA İMAR PLANI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.

09-aysegul-baybars

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda imar planları tartışıldı.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, planlı yaşama ve sürdürülebilir kalkınma için imar planlarının önemine işaret etti. Baybars, imar planları ile ilgili tartışmalar olsa da çalışmaların zamana göre devam ettiğini, bugün de Birleşik Kurul’un toplanacağını kaydetti.

Baybars, İskele bölgesinde taşkın ve zemini riskli olan bölgeler olduğunu, bugüne kadar bölgede sağlıklı gelişmeler olmadığını, sorunun bazı evlerin ve yapıların akan suyun denize ulaşmasına engel olmasından kaynaklandığını anlattı.

“RİSK VARSA İNŞAAT YAPILAMAYACAK”

İmar planında tüm bunların değerlendirildiğini, taşkın riski, zemin riski gibi konuların uzman görüşlerle değerlendirildiğini, bu konuda bir rapor oluşturulduğunu ve imar planına dahil edildiğini anlatan Baybars, buralarda imara açık olsa da risk varsa inşaat yapılamayacağını kaydetti.

“İMAR PLANIYLA BÖLGEYE BİR DÜZEN VE KURAL GELECEK”

Baybars, imar planı olmazsa bu konudaki hiçbir hususun önem taşımadığını çünkü Fasıl 96’da bunların aranmadığını ifade ederek, imar planıyla bölgeye bir düzen ve kural geleceğini söyledi.

Bölgede tüm toprakların risk taşımadığını, risk olan bölgelerde de farklı bir inşaat planlama ve tekniği gerektiğini ifade eden Baybars, “İmar planı yoksa şu anda, inşaat yapacak kişi veya kurum istediği tedbiri alır ve yapar ancak imar planında bu inşaatlar risklere ve uzman görüşlere göre yapabilecektir. Ruhsat almış kişiler de yine bu imar planına göre hareket etmek zorunda olacak ve bölge çok daha güvenli hale gelecek” diye konuştu.

Baybars, yağmur suyu drenaj telefon gibi tüm altyapıların bu imar planı ile kurala gireceğini ifade ederek, belediyelerin de tüm bu kurallara göre ruhsat vereceğini ve belediyelerin de rahatlayacağını kaydetti. Baybars, imar planında tüm tedbirlerin uzmanlar tarafından işlendiğini kaydetti.

BİMANŞET


10 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.