EASTMED’E NİHAİ YATIRIM KARARI 2022-2023’TE

EASTMED 2

Politis gazetesi, “EastMed İmzalandı- Meydan Okumalar Olduğu Gibi Kalıyor- Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Dikkati Yine Türkiye’nin MEB’de Sebep Olduğu Gerginlikte” başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, anlaşmanın imzalanmasının ardından Rum hükümetinin, dikkatini yine, Türk yetkililerin dünkü gelişmeyle ilgili tepkileri ve tehditlerinin ışığı altında, sözde MEB’deki ileri sürülen Türk faaliyetlerine çevirdiği iddiasında bulundu.

Gazete, Rum Enerji Bakanlığı için bir sonraki adımın, ENI şirketinin 6’ncı parseldeki “Korno” yatağında önümüzdeki haftalarda yapacağı sondaj olduğunu da belirtti.

Gazete “Politikacıların Dün EastMed’le İlgili İmzalarının Ardından Söz Uzmanlarda” başlığıyla iç sayfadan yer verdiği haberinde ise boru hattının uygulanabilir olup olmadığının nihai olarak önümüzdeki iki yıl içerisinde değerlendirileceğini yazdı.

İmzaların dün atılmasının ardından, EastMed boru hattının inşasının yaklaşık iki buçuk yıllığına gözlerden uzak kalmasının beklendiğini yazan gazete, projenin uygulanabilir olup olmadığına dair beklentileri doğrulayacak ya da yalanlayacak detaylı tekno-ekonomik araştırmanın, 2021 yılı sonu veya 2022 yılı başında tamamlanmasının beklendiğini ifade etti.

O zaman kadar söz sahibinin ise politikacılar değil uzmanlar, uluslararası doğal gaz piyasası ve yakıtın olası alıcılarının olacağını yazan gazete, her şeyin iyi gitmesi ve araştırmanın boru hattı için uygun zemin olduğunu göstermesi durumunda, nihai yatırım kararının 2022-2023 yıllarında imzalanması gerekeceğini, bununla birlikte boru hattı inşasının 2-3 yıl süreceğini ekledi.

 

 

 

BİMANŞET


4 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.