BAYBARS: ‘YETKİNİZ YOK’ SÖYLEMLERİ, BAŞBAKANA SAYGISIZLIKTIR

09-aysegul-baybars

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, her hafta imar planını konuşmanın kendisini de memnun etmediğini söyleyerek, konuyla ve hükümetle ilgili sürekli sorun varmış gibi gösterilmeye çalışılmasını eleştirdi.
İçişleri bakanlığının kendisine verilen görevleri yerine getirdiğini, hükümetin her bireyinin de bu planlarla ilgili hemfikir olduğu kaydeden Baybars, ilk birleşik kurulun ardından değişiklik taleplerinin Başbakanın talimatıyla çalışıldığını ve birleşik kurul çağrısının da aniden baskınla değil tüzük gereği önceden haber verilerek yapıldığını kaydetti.
Baybars, önceden belediye başkanlarıyla görüştüklerini ve gördükleri haliyle geçmesine onay verdiklerini anlatarak, ardından da birleşik kurulda son halinin oylandığını anlattı.
Bu sürecin ardından “yetkiniz yok” söylemlerinin çok yersiz ve Başbakana saygısızlık olduğunu söyleyen Baybars, Planların birleşik kuruldan geçen şekliyle sonuçlanma zorunluluğuyla ilgili bilgi vererek, bu noktadan sonra değişiklik talebinin veya herhangi bir yasa çerçevesinde değişikliğin söz konusu olamayacağını kaydetti.
Baybars, belediyelerin meclis kararlarının gerekli olduğuna inanmadığını, belediye başkanlarının zaten meclislerine bilgi verdiğini söylediğini, Birleşik Kurul’un ikinci toplanmasında zaten onaya ihtiyacı olmadığını hatırlattı.
Bu planın birleşik kuruldan geçmesinin ardından gerekli yazıları göndererek emirnamenin, plan resmi gazetede yayınlanana kadar yürürlükte olacağını bildirdiklerini , kendisinin planın yayınlanmayacağıyla ilgili bir endişesi olmadığını söyledi.

Başbakan Ersin Tatar ise, bu konunun çok teknik bir çalışma gerektirdiğini UBP olarak İmar Planına karşı olmadıklarını ve resmi gazetede yayınlanana kadar emirnamenin yürürlükte olduğunu vurguladı.
Tatar, planı değerlendirip gereken neyse yapacaklarını söyledi,

BİMANŞET