“ALNIMIZ AÇIKTIR; NE ÇALDIK NE ÇIRPTIK NE DE ÇALINMASINA MÜSAADE ETTİK”

hp-1

Halkın Partisi, kuruluşunun 4. yıldönümünü Bedesten’de yaptığı resepsiyonla kutladı.

Özersay konuşmasında; 4 yıl boyunca hedeflerden asla taviz verilmediğinin altının çizdi. Bölgesel gelişmeleri de hatırlatan Özersay; “ülke menfaatini her şeyin önünde tutan bir siyasi parti” olarak Halkın Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı konusunda geri durma lüksü olmadığını da sözlerine ekledi. Özersay ve Senin, doğru bildikleri yolda ilerleyecekleri mesajlarını verdi.

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay konuşmasına, Halkın Partisi’nin Kıbrıs Türk siyasetine ve ülke yönetimine yeni bir soluk, yeni bir anlayış getirdiğini söyleyerek başladı.

Özersay konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yolsuzluğun, hukuksuzluğun, kişisel menfaat peşinde koşmanın, partisine göre arazi dağıtımının, partisine göre istihdamın normalleştiği, olağanlaştığı bu ülkede, HP hükümette olduğu sürece bu yanlışları ülke gündeminden çıkarmıştır. Bu partinin kurulması, ayağa kaldırılması hiç de kolay olmamıştır. Bir kere HP, var olan bir partiden ayrılıp, bölünüp ortaya çıkmamıştır. Birilerinden kalan mirasın üzerine konarak da kurulmamıştır. Birilerinin isteğiyle yapay şekilde de oluşmamıştır. Partilerden vekil ayartılarak ya da transfer edilerek de kurulmamıştır. Bu parti sizlerin, bu ülkenin dört bir yanından gelen farklı halk kesimlerinin emeği ile kurulmuştur. HP eşinizden, işinizden, ailenizden fedakarlık ederek kurduğunuz bir partidir. Ancak en önemlisi de dikkate değer bir cesaretle kurulmuş olan bir partidir. Bunun için hepinizle gurur duyuyorum. Kuruluşumuzda bize her türlü ithamlarda bulunanları mahcup ettiğimiz için de hiç üzgün değilim.”

Kudret Özersay, HP olarak 2018’de seçimde verilen sözü tutarak o söze uygun bir koalisyon kurdukları için eleştirilip, bedel ödediklerini ifade etti. 2019’da devlet malının, arazilerinin peşkeşine göz yummadıkları için hükümetin sona erdiğini hatırlattı. Özersay, peşkeşe izin verilmeyeceği yönündeki sözlerini tuttukları için eleştirilip, bedel ödediklerini şu ifadelerle anlattı: “Biz tüm bu kararları ne kendi menfaatimiz be de partimizin çıkarı için aldık. Tüm bu kararları alırken ülkenin ve halkın yararını düşündük. Bu uğurda her bedeli ödemeye de hazırız. Alnımız açıktır. İki yılda ne çaldık ne çırptık ne de çalınmasına müsaade ettik.”

“HALKIN PARTİSİ’NİN CUMHURBAŞKANLIĞI KONUSUNDA GERİ DURMA LÜKSÜ YOKTUR”

Konuşmasında Doğu Akdeniz’de gösterilen iradeye de değinen Kudret Özersay, Kıbrıs Adası etrafında savunma ve güvenlik açısından çok önemli gelişmeler yaşandığını, Doğu Akdeniz’de doğal kaynaklar bağlamında pek çok aktörün bölgeye yerleştiğini hatırlattı. Uluslararası ve bölgesel dinamiklerin, çözümsüz kalan Kıbrıs sorununun önüne geçtiğini söyleyen Özersay şöyle konuştu:

“Dış politikamızın sadece Kıbrıs sorununu çözüm çabalarıyla sınırlı olamayacağını görmek zorundayız. İşte tam da böyle bir ortamda ülke menfaatini her şeyin önünde tutan bir siyasi parti olarak Halkın Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı konusunda geri durma lüksü var mıdır? Ülkenin ve halkın geleceğini bu kadar yakından ilgilendiren bir görev yeri olan Cumhurbaşkanlığıyla ilgili, sizi temin ederim ki ne Halkın Partisi geri durabilir ne de Kudret Özersay! Yakında Parti Meclisimiz gerekli değerlendirmeyi yapıp kendi kararını vererek bir duruş ortaya koyacaktır. Halkın Partisi’nin kuruluşu öncesinde de kuruluşunda da ertesindeki 4 yılda da çok sayıda kişinin emeği vardır. Bugün aramızda olmayanlar da dahil, hepsine teşekkür borçluyuz. Ama esasen Kıbrıs Türk Halkına, bize güvendiği ve sahip çıktığı için teşekkür borçluyuz. Daha çok çalışarak alnımızın akıyla yolumuza, mücadelemize devam edeceğiz.”

SENİN: HERKESİN YAPTIĞI FEDAKARLIKTIR HALKIN PARTİSİ

Halkın Partisi Genel Sekreteri Yenal Senin de konuşmasında Halkın Partisi’nin kuruluşunu şu sözlerle anlattı: “Dünyadaki değişimin, tıpkı her dönüşüm sürecinde olduğu gibi kazananlar ve kaybedenler yaratacağına hiç şüphe yoktur. İşte bu bilinçle, 4 yıl önce, Kıbrıs Türk halkını geleceğe hazırlamak ve kazananlar arasında yer alma mücadelesine güçlü bir destek vermek için Halkın Partisi’ni kurduk. 4 yıl önce, bir avuç insanın bir araya gelerek, bu mücadelede ben de varım demesini, o gün de saygıyla selamlıyordum bugün de saygıyla selamlıyorum. Bizim için Halkın Partisi, ülkemize duyduğumuz sevginin vücut bulmasıdır. Herkesin yaptığı fedakârlıktır Halkın Partisi. Halkın Partisi, kurulu düzene meydan okumaktır. Halkın Partisi bu salonu dolduran pırıl pırıl yüreklerdir. Halkın Partisi sizindir.”

2020 yılının hem parti hem de ülke için çok önemli süreçlere gebe olduğunu söyleyen Genel Sekreter senin, “Söz verilen reformların yapılacağı, kamu yararına adımlar atılıp Kıbrıs Türk halkının refahının artacağı bir yıl olarak gördüğümüz 2020 için gerek meclis grubumuz gerekse parti içi komitelerimiz ve tüm üyelerimiz elini taşın altına koyma noktasında kararlıdır. Biz bu topraklarda daha mutlu yaşamak, adil bir düzen kurmak, sosyal bir yapıyı inşa etmek için halkın içinde çalışmaya devam edeceğiz. Bunu başaracağız, çünkü artık daha kararlıyız” dedi.

BİMANŞET


7 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.