KOPYACI SAMSUNG İŞ BAŞINDA

Samsung-Pass-scaled

Güney Koreli teknoloji devi bundan 3-4 yıl önce Apple ne yaparsa aynısını yapma gibi bir stratejiyi benimsemişti. Ancak son 1-2 yıla baktığımızda Samsung özgünleşme yolunda emin adımlar ile ilerliyordu. CES 2020 etkinliğinde yaşanan talihsizlik, Güney Koreli teknoloji devinin adının kopyacıya çıkmasına neden oldu.

Firma, CES 2020 etkinliğinde yeni mobil güvenlik teknolojisi olan Samsung Pass’i tanıttı. Samsung Pass sisteminde yer alan yüz tanıma ve parmak izi okuyucu logoları direkt olarak dikkatleri üzerine çekti. Çünkü bu logolar yıllardır Apple tarafından kullanılıyor. Hadi parmak izi okuyucusunun logosu evrensel diyelim ki değil, ancak Face ID’nin logosu Macintosh döneminde başlayan Finder’a bir göndermeydi.

Samsung bu logoların ikisini de direkt olarak hiç bir değiştirme yapmayarak kopyalaması ile büyük olay oldu. Bu denli büyüklükteki bir firmanın böylesine basit bir hata yapması kabul edilemeyecek düzeyde. Kendi bünyesinde yüz ve parmak izi okuma özellikleri için hali hazırda logolar barındıran Samsung’un neden böyle bir hamle yaptığı bilinmiyor. Bir firma kendi logoları varken neden rakip firmanın logolarını birebir kopyalar?

Umarız Samsung Pass’in hayatımıza girmesi ile bu logolarda bir değişiklik yapılır. Aksi durumda Finder ile özleşen ve markalaşan Face ID logosunun izinsiz kullanılmasından dolayı Samsung’un başı çok ağrıyabilir.

Kaynak: CNN Türk

BİMANŞET


3 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.