CENGİZ’DEN, ARDA VE TERİM HAKKINDA FLAŞ AÇIKLAMA

MUSTAFA CENGİZ

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, eski futbolcuları Arda Turan’ın transfer gündemlerinde olmadığını söyledi. Fatih Terim’in “fikir ayrılığı yaşıyoruz” ve “bilgi sızdırıldı” şeklindeki açıklamalarına da tepki gösteren Cengiz, “Biz spor kulübüyüz, bu kulübün bir başkanı teknik direktörü var. Karar Galatasaray yönetim kurulunda alınır. Fikir ayrılığı olmaması gerekir. Ayrı fikirdeysek ayrı yollara gitmemiz gerekir, böyle bir şey yok. Tek karar vardır, bir yönetim kurulu kararı” dedi.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Türk Telekom Stadyumu Basın Toplantı Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya İkinci Başkan Abdurrahim Albayrak ve başkan yardımcılılarında Yusuf Günay’da katıldı.

“Arda konusuna gelene kadar teknik heyetin hiçbir isteğine hayır demedik”

Sarı-kırmızılılarda gündemi meşgul eden Arda Turan transferi hakkında açıklamalarda bulunan Mustafa Cengiz, “Bu toplantıyı yapmamızın bir tek amacı var. 28 Aralık Cumartesi günü oynanan Antalyaspor maçından bugüne, dünkü Rize maçı da dahil eski ve bize hizmet etmiş bir futbolcumuz ile ilgili oluşan polemikler ve iddialar üzerine, camiamızın ve taraftar kitlemizin bir ayrışmaya gittiğini ve yanlış bilgilendirme olgusunu gördüğümüz için bu toplantıyı yaptık. Camiamızın kenetlenmesi, sonsuza dek sürecek şampiyonluk yürüyüşümüzün devamı adına yaptık. Sayın hocamızın bu söyleminden bu yana sizlere canlı yayında açıkladığım tek bir şey var. Bu futbolcu gündemimizde yok ve bize intikal eden resmi bir şey yok. Bizim 2 yıldan bu yana bizde transfer şöyle yapılır. Bu kardeşimiz gibi bir isim ise sportif direktöre gelir inceler, teknik direktör ve ekibi de inceler, sonra sportif direktöre ve Abdurrahim Bey’e gelir. Oradan da mali işler ile görüşülür. UEFA Finansal Fair Play için de ise onaylar. İşin final noktasında bana gelir. Bizde transfer böyle işler. Şükürler olsun ki yaptığımız transferlerde sınırları geçmedik. Biz teknik kadronun istediği hiçbir şeye hayır demedik. Arda konusuna gelene kadar. Biz camianın yansımasıyız, camia ve taraftar ne diyor biz ona bakarız. Arda ile ilgili süreç içerisinde gelmiş bir şey yok. Sadece konuşarak ve sosyal medya üzerinden gerçekçi olmadan bir futbolcu transferi ile ilk defa karşılaşıyorum. Sayın hocamıza hem telefon ile hem yüz yüze gündemimizde olmadığını söyledim. Arda Turan şu an ki transfer gündemimizde yok. Ben hep bu konu hakkında konuşmaktan bıktım. Bu konunun kapanmasını istiyorum. Bizde artık yönetim olarak çıkan haberlerden çok rahatsızız. Arda Galatasaray’a büyük emekler vermiş, katkılar vermiş ve Galatasaray sayesinde buralara gitmiş bir kardeşimiz. Ona yaşamında hayırlı, sağlıklı yıllar diliyorum” diye konuştu.

“Oyun oynanırken kural değiştirmeye karşıyız”

Fenerbahçe’nin harcama limitleri konusunda Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptığı başvuru hakkında da görüşünü dile getiren Cengiz, “Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz deniyor, bence olur. Kurallar yok edilmek için konulmaz, sarı ışık yanmışsa arkasında kırmızı da gelir. Bu sadece Galatasaray ile ilgili değil herkes için geçerli. Biz oyun oynanırken kural değiştirmeye şiddetle karşıyız. Bundan sonra biz geç kaldık, uykuya daldık gibi biz tekrar oynamak istiyoruz gibi söylemler Türk futbolunun başına dinamit koymaktır. Herhangi bir kulüp için değil herkes için bunu söylüyorum” şeklinde konuştu.

“Hocamızın yönetim kurulu bilgi sızdırdı açıklaması bizi rahatsız etti”

Teknik direktör Fatih Terim’in dünkü Çaykur Rizespor maçı sonunda yönetim kurulunun Arda Turan konusunda yapılan transfer toplantısının ardından bilgi sızdırdığı imaları hakkında ise Mustafa Cengiz, şunları ifade etti:

“Biz spor kulübüyüz, bu kulübün bir başkanı teknik direktörü var. Karar Galatasaray yönetim kurulunda alınır. Fikir ayrılığı olmaması gerekir. Ayrı fikirde isek ayrı yollara gitmemiz gerekir, böyle bir şey yok. Tek karar vardır, bir yönetim kurulu kararı. Hocanın o sözcüğü bizi çok yaraladı, Galatasaray’a yakışmadı lafı. Arda Turan konusu Antalyaspor maçından bu yana konuşuluyor Sayın hocamızın Arda ile kalbi bağlantıları var, takıma o almış, Avrupa’ya o yollamış. Arda ile onur duyduk, yolu açık olsun dedik, onunla gurur duyduk. Nasıl Merih, Cengiz ile övünüyorsak onla da onur duyduk. S400 kodlarını verir gibi ‘bilgi sızdırmak’ lafı hiç hoş olmadı. Ben demem, hicap duyarım. Ne vermişiz şu an gündemde bu var. Bilgi sızdıran bir yönetim kurulu. Sayın hocam ile 4,5 saat beraberdik, ben yönetime teşekkür ediyorum, hocamız gelmişti odamda görüşüyorduk. Gayet iyi ,hiç sorun yok. Biz aynı noktada ve duruştayız. Ona da bunu söyledik. Bazı medyadaki arkadaşlarımız bu bilgileri almış olabilir. Bu sızan bilgi ne? Bu mahrem, gizli kodlar ne? Arda Turan’a yönetim hayır diyor. Bu iyi yönetilecekmiş. Ne yapacaktık Arda’yı yeniden mi alacaktık? Hala anlamıyorum. Ben teknik direktör olsam yönetim ve başkan yardımcıları için bu lafları söylemem. Ben teknik açıdan bu işe karışamam, ona teknik ekip karar verir. Biz idari ve sosyal olarak bu arkadaşın Galatasaray’a yararı olmayacağını düşünüyorum.”

“Arda transferinin medya üzerinden tartışılması beni rahatsız etti”

Arda Turan transferinin medya üzerinden tartışılmasının kendilerini rahatsız ettiğini ifade eden Cengiz, “Ben medya üzerinden Fatih hoca ile polemiğe girmem. Biz bir transferin medya üzerinde realize edilmeye çalışması bizi üzdü ve rahatsız etti. Biz hocamızın bu açıklamalarda bulunmasını beklemiyorduk. Onyekuru geldiği zaman tesislere geldim, 2 saat oradaydım. Hoca Arda konusunda ilk açıklamayı orada yaptı, ben de oradaydım keşke orada hangi konuşmaları yapacağımın sınırlarını yüzüme söyleseydi. Biz samimi ve netiz, asla Bizans’ın içinde olmadık. Biz rahatsızız ve bu konunun kapanması için bu toplantıyı yaptık. Önümüzde çok önemli maçlar var, bizim bütün konsantrasyonumuzu şampiyonluk yürüyüşüne vermemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

“Hocamızın istediği 30’a yakın transferi gerçekleştirdik”

Fatih Terim ile gerektiğinde toplantı yapacaklarını belirten Mustafa Cengiz, “Hoca ile gerektiğinde toplantı yaparız. 30’a yakın hocamızın istediği her türlü transferi yaptık. Ozan Kabak 7,5 milyon Euro’ya İtalyan ekibine gidiyordu ben izin vermedim ve gitmediler. 11 milyon Euro’ya yakın Galatasaray’a para kazandırdı. Bizim buna gereksinimimiz vardı. Şu anda da açıklarımız var, bunu kapatmak için çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

BİMANŞET


6 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.