TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ’DEKİ FAALİYETLERİ YAKIN TAKİPTE

SONDAJ

Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki deniz yetki sahası içerisindeki faaliyetleri ve atmaya hazırlandığı adımlar Rum ­medyası tarafından yakından takip ediliyor.

Gazeteler, uluslararası tepkilere rağmen Türkiye’nin, Libya ile imzaladığı mutabakatla sınırlandırdığı deniz bölgesinin batısında Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) şirketine ruhsat verme hazırlıklarına başladığına ve Rusya’ya “Kıbrıs açıklarındaki” hidrokarbon yataklarını birlikte değerlendirme önerisi götürdüğüne dikkat çekti.

Fileleftheros “Ankara’dan Yeni Tahrik… TPAO’ya Libya İle Anlaştığı Noktada Araştırma Ruhsatı Vermeye Hazırlanıyorlar” başlıklı manşet haberinde, Büyükelçi Çağatay Erciyes’in, Libya ile yapılan anlaşmanın ardından TC Enerji Bakanlığı’nın TPAO’ya Doğu Akdeniz’deki Türk MEB’inin batısında araştırmalara başlaması için yeni ruhsat verme çalışmalarına başladığı açıklamasını aktardı.

Türkiye’nin bu adımları, “uluslararası toplumun Libya ile yaptığı mutabakat nedeniyle baskılarını artırdığı” bir dönemde atmakta olduğuna işaret eden gazete, kısa süre önce Almanya Başbakanı Angela Merkel’in TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğünü, Almanya hükümeti ve meclisinin Türkiye-Libya mutabakatını “geçersiz” nitelediğini yazdı.

Gazete, Erdoğan’ın, Merkel’in önünde, Sarraj hükümet güçlerinin eğitimi için Libya’ya askerî personel göndermeye hazırlandığını söylediğine de vurgu yaptı.

Politis “Kıbrıs ve Yunanistan’la Anlaşın… Türkiye’ye ‘İzolasyon’ Ama Ek Yardım Da” başlıklı haberinde, Merkel’in Erdoğan’a “AB ile gümrük birliğini geliştirmek istiyorsa önce Güney Kıbrıs ve Yunanistan ile olan konuları çözmesi gerektiğini söylemekle birlikte mülteciler konusunda Türkiye’ye ek mali yardım ihtimalini de açık bıraktığına dikkat çekti.

Alihtia ise “Türkiye, Moskova İle ‘Flört’ Ediyor… Kıyılarımızdaki Yatakları Kullanmakta İşbirliği Yapmalarını İstiyor” başlığıyla birinci sayfasından verdiği haberinde, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rus Ria Novosti ajansına verdiği röportajda, Türkiye’nin Rusya ile doğal gaz yataklarının değerlendirilmesinde Rusya ile işbirliği yapmaya hazır olduğu açıklamasına yer verdi.

BİMANŞET


8 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.