“AF, 16 ŞUBAT’TA SONLANACAK VE UZATMA SÖZ KONUSU OLMAYACAK”

11-faiz-sucuoglu

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Sosyal Sigortalar Yasası’na bağlı olup, ödemeyen kişi ve kurumlara gecikmiş prim ve gecikme zamlarını ödeyebilmelerine yönelik yasa değişikliğini kabul etti.

Oy çokluğuyla kabul edilen Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı, yasa değişikliğinden yararlanacak kişilerin ödeme planının nasıl olacağını düzenliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu da, çalışma affı hakkında bilgi vererek, kayıt dışı oranının devlet planlama örgütünün ortaya koyduğu bir rakam olduğunu söyledi.

Affın, 16 Şubat’ta sonlanacağını ve uzatmanın söz konusu olmayacağını belirten Sucuoğlu, özellikle dil konusunda sıkıntı yaşayan Pakistan ve Bangladeşlileri gruplar halinde toplayarak, bilgiler verdiklerini ve şu an aftan haberi olmayanın bulunmadığını kaydetti.

Sucuoğlu, kendilerinden önceki 6 ay ve göreve geldikleri 6 aylık dönemdeki teftiş rakamları hakkında bilgi verdi.

2017 affında sigortalara giren toplam rakamın 100 milyon olduğunu ve 3 bin 961çalışana artı olarak verildiğine dikkat çeken Sucuoğlu, çok kısa süreli bir af olan 2019 affında ise sigortalar kasasına 425 bin TL ödeme aldıklarını söyledi.

Af konusu konuşulmaya başladığında, ciddi boyutta talep aldıklarını ifade eden Sucuoğlu, ekonomik ve benzer sebeplerden borçlu olan ve primini ödeyemeyen insanlar bulunduğuna işaret ederek, sıkıntıya düşen işletmelere devlet olarak destek olmak gerektiğini kaydetti.

Primlerini düzgün ödeyenler için ödüllendirme de yapılacağını anımsatan Sucuoğlu, daha önceki aflarda bir ödüllendirme şekli yapıldığını söyledi. Sucuoğlu, ödemelerini düzenli yapan ve çalışan sayısı 1-10 arası olan işyerlerinin 2 yıl boyunca İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortası’nı karşılayacaklarını belirtti.

Çalışan sayısı fazla olan işletmeler için de önerileri değerlendireceklerini söyleyen Sucuoğlu, bu afla birlikte belediyelere de katkı sağlanacağını kaydetti.

Sucuoğlu, affın çok hızlı bir şekilde yürürlüğe girmesi için gerekli çalışmaları yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Konuşmalar ardından tasarı madde madde okunarak onaylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi.

Genel Kurul daha sonra, Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı alıp oyladı. Tasarıyı oy çokluğuyla kabul eden genel kurul Sivil Savunma Teşkilatı Personel (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın üçüncü görüşmesini oy birliğiyle kabul etti ancak ivedilik kararı olmadığı için görüşme yapılmadı.

 

 

BİMANŞET


6 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.