ŞAHALİ’DEN, BAŞBAKANLIĞA CİDDİYETTEN UZAKLIK ELEŞTİRİSİ

08-erkut-sahali

Meclis Genel Kurulu, güncel konuşmalarla devam etti.

İlk konuşmayı CTP Milletvekili Erkut Şahali, “Milletvekillerinin Soruları ve Başbakanlığın ciddiyetten uzak yanıtları” konusunda yaptı.

Şahali, konuyla ilgili ilk sorusunu 19 Kasım’da sunduğunu belirterek, Bakanlar Kurulu kararınca AKSA jeneratörünün yer işgal harcının bağışlanmasıyla ilgili sorularını yineledi.

İlk cevabı 27 Kasım’da aldığını ve bu muafiyetin ortadan kaldırıldığını öğrendiğini belirten Şahali, sorusuyla ilgili verilen cevapları sırasıyla okudu.

Şahali, bilgi edinme hakkına dair mevzuat olduğunu vurgulayarak, bu maddeleri sıraladı ve kendisinin hâlâ sorularına yanıt alamadığını ve soruların okunmadan cevaplanmaya çalışıldığını kaydetti.

Milletvekillerinin soruları bu şekilde ele alındığı sürece nasıl yol alınacağını bilemediğini ifade eden Şahali, hükümetin gündeminde bilgi vermek gibi bir konu bulunmadığını savundu.

Şahali, 30 gün olan cevap verme süresini hatırlatarak aynı soruları birkez daha sunmak zorunda olduğunu belirterek, sorularının okunarak muhataplarına iletilmesini istedi.

Meclis’in itibarından herkesin sorumlu olduğunu dile getirerek, üzerine düşen görevlerin hakkıyla yerine getirilmemesi durumunda vatandaşın haklı olarak siyasetçilere güven duymayacağını belirtti.

BİMANŞET