İKİ TÜRK’ÜN İSMİ AB’NİN YAPTIRIM LİSTESİNE ALINDI

Leviathan platform of Noble Energy at the Mediterranean Sea

Rum yönetiminin, tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölge (MEB)” içerisindeki faaliyetlerine karşı AB’nin yaptırım uygulaması maksadıyla verdiği isimlerden ikisinin, AB’nin ilgili çalışma organı olan “Relex” tarafından dün listeye alındığı haber verildi.

Fileleftheros, “İsimleri Listeye Aldılar… AB Yasadışı Sondajlarda Önemli Rolü Olan İki Türk Hakkında İlk Yaptırımları Onayladı” başlığıyla manşete çektiği Brüksel çıkışlı haberinde, isimleri “Relex” tarafından AB’nin “yaptırım listesine” alınan iki Türk’ün Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinde önemli rol oynayan iki üst düzey yönetici olduğunu yazdı.

HRİSTODULİDİS’İN KULLANABİLECEĞİ ÖZLÜ BİR EMSAL

Haberde bu gelişmenin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine aynı şekilde devam etmesi halinde AB’ye yeni yaptırım başvurusunda bulunabilmesi için Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in kullanabileceği özlü bir emsal olduğuna dikkat çekildi.

Gazete Brüksel’den kaynaklara dayanarak, iki önemli ismin yaptırım listesine alınma kararının, Rum yönetiminin -Hristodulidis’in tonların düşük tutulması direktifi verdiği- çabalarının referans noktasını teşkil edeceği düşünüldüğünden, “özel ya da tüzel kişileri; Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinde Türkiye’ye yardımcı olmayı bir daha düşünmeye yöneltecek bir set olabileceğine inanıldığını” yazdı.

Haberde, Relex tarafından alınan bu kararın Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerine “yeterli cevap olarak görülemeyeceği ancak Türkiye’nin faaliyetlerine katkı koyan özel veya tüzel kişilere yönelik yaptırımlar meselesine öz katan bir ilk adım olduğu” görüşü ortaya konuldu.

UYGULANACAK YAPTIRIMLAR

Gazete isimlerini vermediği iki Türk vatandaşına uygulanacak yaptırımların “AB içerisinde bu kişilere ait, tasarrufunda veya kontrolünde bulunması olası bütün sermaye ve mali kaynakların dondurulması” ve “bütün AB üyesi devletlerin bu kişilerin topraklarına girmesini veya geçmesini engelleyecek önlemler alması” şeklinde gerçekleşeceğini yazdı. Ancak bu yaptırımların hayata geçirilmesinin, hukuki ve siyasi düzeyde bir prosedür uygulanmasını gerektirdiğini, bunun da birkaç hafta alacağını ekledi.

BİMANŞET


8 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.