JAPONYA TAMAMEN KRİPTO PARAYA GEÇEBİLİR

BTC-and-yen

22 Ocak’ta JMB beş ayrı merkez bankası ve Uluslararası İskan Bankası (BIS) ile potansiyel bir MBK için işbirliğine gidileceği açıklamasını yaptı. Bu açıklama ile birlikte dünya piyasalarında ‘Dijital Yen’ beklentisi yükseldi. Eğer bu gerçekleşirse Japonya kendi merkez bankası ile tamamen dijital paraya geçen ilk ülke olabilir.

JMB Başkanı Yadımcısı Masayoshi Amamiya’nın yaptığı son açıklamalar da Japonya’nın kısa vadede değilse de orta-uzun vadede bu hedefe doğru ilerlediğini gösteriyor. “Olasılığı detaylı olarak değerlendiriyoruz” diyen Amamiya’nın sözleri sonrası ülkede kriptopara yeniden gündemin üst sırasına taşındı.

Gelen bilgilere göre JMB olası MBK kullanımı için Kanada, İngiltere, İsveç, İsviçre ve Avrupa Birliği Merkez Bankaları ile birlikte çalışacak. 2020 yılı sonunda konuya ilişkin nihai raporu hazırlayacak olan JMB özellikle meselenin yetki alanı kısmında akıllardaki soru işaretlerinin giderilmesini amaçlıyor.

‘Libra’ piyasaları heyecanlandırdı ancak devletleri kızdırdı

Japonya ve diğer bazı ülkelerdeki bu ivmenin Facebook’un ‘Libra’ adlı kriptopara girişimi ile arttığı belirtiliyor. Piyasa aktörleri tarafından olumlu karşılanan Libra insiyatifinin sınırlar ötesi kullanım ve düşük finansal işlem kesintisi gibi avantajlar sunmasından dolayı dünya ekonomisine canlılık getireceği düşünülmüştü.

Ne var ki, başta AB olmak üzere birçok önemli ülkenin Libra üzerindeki kontrol ve denetimin yol açacağı sorunlar nedeniyle bu girişime olumlu bakmaması projenin askıya alınmasına neden oldu. Libra destekçilerinden son olarak Mastercard projeden çekildiğini duyurdu.

Libra ile ilgili bu tür olumsuzlukların yaşandığı dönem içerisinde konunun bu kez devlet kurumları tarafından ele alınması bu girişimin özel sektöre bırakılmaması adına atılmış bir adım olabileceğini düşündürüyor.

BİMANŞET