“DİREK UÇUŞLAR İLE İLGİLİ JOHNSON’UN DA TALİMATI VAR”

84580835_2678559119033771_4789414694303563776_n

Başbakan Ersin Tatar, İngiltere temasları ile ilgili İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile aynı kolejden mezun olduğunu, Raab’a temas yaparken İngilizler aracılığı ile mesaj gönderdiğini söyledi. Gökhan Altıner’in  sunduğu Sabah Postası’na konuşan Tatar, “Bu fırsatı bulmuşken kapıları çalacağım, anlatacağım, bu halkın temsilcisiyim, halkımın derdini anlatmak için ziyaretler yapıyorum. Türkiye de ziyaretlerime, temaslarıma destek veriyor” cümlelerini kullandı.

Kıbrıs’ın artık eski Kıbrıs olmadığını, oyunun kurallarının değiştiğini vurgulayan Başbakan Tatar, federal çözüm ümidinin artık tükendiğinin altını çizdi. İngiltere’nin garantör bir ülke olduğunu ve AB’den çıktığını anımsatan Tatar, “Bu işin başını çeken Boris Johnson da Türk asıllı” dedi. Johnson’ın en yakın kişileri ile görüşme fırsatı olduğunu, İngiltere’de yaşayan insanların Kıbrıs’ta neler yaşandığını çok iyi bildiğini kaydeden Ersin Tatar, “Annan Referandumuna ‘hayır’ demelerine rağmen Güney Kıbrıs’ın AB’ye alınmasının haksız olduğunu onlar da biliyor” ifadelerini kullandı.

“BU YAZIYI YAZARKEN, KALEMİNİN DEĞERİNE BİR DAHA BAK”

Bir gazetecinin, “Tatar İngiltere’de ne yapıyor?” diye yazdığını işaret eden Tatar, “Ayıp ya. Bu yazıyı yazarken, kaleminin değerine bir daha bak. Bu ziyaretleri, senin değerlendirebilme kapasiten var mı? Ben memleketin Başbakanıyım” şeklinde konuştu.

“İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI DOMİNİC RAAB’A MESAJ GÖNDERDİM”

Cambridge’ye gittiğini ve oradaki temaslarını tazelediğini dile getiren Başbakan Tatar, “Benim mezun olduğum kolejden, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın da mezun olduğunu öğrendim. Ben ona temas yaparken İngilizler aracılığı ile mesaj gönderdim. Burada bir güzellik yok mu? İngiltere’de hakkımızı artıyorum” değerlendirmesini yaptı.

“DİREK UÇUŞLAR İLE İLGİLİ BORİS JOHNSON’UN DA TALİMATI VAR”

Bu akşam Lordlar Kamarası’na gideceğini, kendisinin onuruna yemek verileceğini anlatan Tatar, bu bağlantıların kendisine güç verdiğinden söz etti. Direk uçuşlar ile ilgili Boris Johnson’un da talimatı olduğunu, gündeme getirilmesi talimatını verdiğine dikkat çeken Ersin Tatar, bu işi takip edeceklerini açıkladı.

“BU FIRSATI BULMUŞKEN KAPILARI ÇALACAĞIM, HALKIMIN DERDİNİ ANLATMAK İÇİN ZİYARETLER YAPIYORUM”

“Bundan sonraki süreçte, İngiltere’nin statüsünü lehimize çevirmek için girişimlerin devam etmesi, İngiltere’de lobi faaliyetleri çok önemli” diyen Ersin Tatar, Bu fırsatı bulmuşken kapıları çalacağım, anlatacağım, bu halkın temsilcisiyim, halkımın derdini anlatmak için ziyaretler yapıyorum. Türkiye de ziyaretlerime, temaslarıma destek veriyor” cümlelerini kullandı.

“İLHAKI KİMSE KONUŞMADI ŞİMDİYE KADAR”

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Ankara ile ilişkilerini değerlendiren Tatar, Türkiye’nin KKTC için çok önemli olduğunu, böyle anlamsız tartışmalara girmenin hiç gereği olmadığını vurgulayarak, “Hele ki ilhak meselesi hiç gündemde yok. Ortalığın bu şekilde gerilmesini anlamadım. İlhakı kimse konuşmadı şimdiye kadar” dedi.

“NE KONUŞTUĞUMUZU SÜZGEÇTEN GEÇİRMEK LAZIM”

KKTC’nin güçlenmesi, geleceği için Doğu Akdeniz’deki zenginlikler bağlamında Türkiye’nin önemine işaret eden Başbakan Tatar, “Şimdi de KKTC’nin Türkiye için ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Türkiye’nin güvenliği, zenginlerin paylaşımı bakımından KKTC de önemli bir hale geldi. İlhak bu işin neresinde? Ne konuştuğumuzu süzgeçten geçirmek lazım” diyerek sözlerini noktaladı.

(KIBRIS POSTASI)

BİMANŞET


9 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.