ABD GÜNEY KIBRIS BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN MARAŞ AÇIKLAMASI

MARAŞŞ

Fileleftheros gazetesi ise Rum Yönetimi Başkan Anastasiadis’in, Türkiye’nin kapalı bölge Maraş konusundaki eylemleri hakkında BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile AB üyesi ülkelerin başkanlarına dün mektup gönderdiğini yazdı.

Gazete haberinin devamında, ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçiliği’nden de bir açıklama geldiğini ve ABD’nin Maraş’a ilişkin politikasında bir değişiklik olmadığının vurgulandığını yazdı.

Habere göre açıklamada, “Maraş’ın tek taraflı açılması veya kentin, yasal sahiplerinin dışında başka kişilerle yerleşik hale getirilmesinin BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarına aykırı olduğu ve çözüm müzakerelerinin başlamasına katkı koymayacağı” iddia edildi.

Açıklamada, “ABD’nin, tüm tarafların bu kararlara saygı göstermesini beklediği” de ifade edildi.

Gazete, Rusya, Fransa ve İngiltere’nin büyükelçiliklerinin de Rum Haber Ajansı’na yaptıkları açıklamalarla BM kararlarına saygı gösterilmesi çağrısında bulunduklarını da savundu.

Öte yandan gazete, “Evkaf’a Gitsin İstiyorlar” başlığı altında verdiği bir başka haberinde, Türkiye’nin, Maraş’taki taşınmazları Kıbrıslı Rum eski sahiplerine iade ederek, kapalı bölge Maraş’taki taşınmazların yüzde 75’inin Evkaf’a ait olduğu argümanını güçlendirmeyi hedeflediği iddiasında bulundu.

Gazete özetle, Türkiye’nin kapalı bölge Maraş’a ilişkin yol haritasının halihazırda tamam olduğunu, Kıbrıslı Rumlara Kıbrıs Türk idaresi altında taşınmazlara geri gelmeleri çağrısına Kıbrıslı Rumların büyük oranda rağbet etmeyeceğini bildiği ve bu şekilde Kıbrıslı Rumların AİHM’deki davalarını bertaraf etmeyi amaçladığını iddia etti.

Haberde ayrıca, Kıbrıslı Rumların taleplerine Evkaf belgeleriyle karşılık verilmesinin hedeflendiği de öne sürüldü.

BİMANŞET