ARIKLI “SELF DETERMİNASYON HAKKIMIZI KULLANMALIYIZ”

ARIKLI

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Kanal T’de moderatörlüğünü Dilek Kırıcı’nın yaptığı programda soruları yanıtladı.

Arıklı bir başka soru üzerine kendisinin bir milliyetçi olduğunu, milliyetçi bir insanın aynı zamanda ezilen halkın yanında ve zenginin karşısında olduğunu belirtti.  Arıklı YDP’nin kimsenin çantada keklik gördüğü bir parti olmadığını da söyleyerek çatı aday konusunda oyun bozanın Kudret Özersay olduğunu kaydetti. Çatı aday konusunda UBP ile görüşmeler devam ederken adaylığını ilan edenin Özersay olduğunu, Akıncı’nın karşısında her kim olursa olsun onu destekleyeceklerinin altını çizdi. Arıklı Cumhurbaşkanı Akıncı’nın linç kültürüne sahip kişilerin desteğine ihtiyacı olmadığını ifade ederken kendisini ve partisini hedef aldığını söyleyen Arıklı böylesi bir düşünceye sahip adayı desteklemelerinin söz konusu olmadığını vurguladı. Arıklı, “Akıncı’nın karşısında Arif Salih Kırdağ kalsa dahi onu destekleriz” diye konuştu.

Erhan Arıklı seçilmesi halinde Rum tarafı ile federasyon görüşmeyeceği şeklindeki açıklamasının hatırlatılması ve muhatabı ile ne görüşeceğinin sorulması üzerine görüşmelerin ara bölgede yapıldığını, Rum tarafına geçmek gibi bir derdi olmadığını söyledi.

Yurt dışına çıkma gibi bir sorunu olmadığını ifade eden Arıklı diplomatik pasaportu olduğunu dolayısı ile seyahat konusunda problem yaşamayacağını belirterek “İsterlerse Güney’e geçerim beni yargılasınlar. Ellerinde ne belge varsa ortaya koysunlar. Komik bir mahkeme olur herhalde. Asıl mesele Federasyon konuşmayacaksam ne konuşacağım ve beşli görüşmeye gidersem ne konuşacağımdır. Partimin manifestosu Pazar günü açıklanacak. Biz diyoruz ki seçilmemiz halinde federasyon görüşmeyeceğimizi Birleşmiş Milletlere ve tüm dünyaya duyuracağız. Ama bu yeterli değil. Bizim mutlaka self determinasyon hakkımızı kullanmamız ve çok acil bir şekilde halka giderek federasyon mu istiyorsun yoksa KKTC’nin içinde bulunduğu iki devletli bir çözüm mü istiyorsun diye soracağız” dedi.

(HABERCİ)

BİMANŞET


2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.