“KIBRIS TÜRK HALKI YINE EN DOĞRU CEVABI VERECEKTİR”

AKINCI

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyon dışında konuşulacak ve uluslararası toplumun kabul edebileceği başka bir seçeneğin olmadığını belirtti.

Akıncı, bunun dışındaki tek seçeneğin statükonun devam etmesi olduğunu belirterek, bunun Kıbrıs’ta sadece Rumların egemenliğinde tanınan bir devletin olması, buna karşın Kıbrıs Türk halkının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalması anlamına geldiğini belirtti ve “Bunlara razı olmadığım için yeniden adayım” dedi.

Yıllardır oluşmuş parametreler çerçevesinde bu çözümün adının iki kesimli iki kurucu devletli siyasi eşitlik ve güvenlik içinde yaşanabilecek federal bir yapı olduğunu belirten Akıncı, “Bu seçim benim geleceğimle ilgili değil, çocukların, gençlerin geleceği, Kıbrıs’ın bir bütün olarak nereye gideceği ile ilgilidir. Ya Rum tarafı ile anlaşarak eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde bir sonuca ulaşacağız, ya da bölünme kalıcı hale gelecektir” dedi.

Seçimlerin ardından siyasi partiler, dernekler, örgütler ve yerel yönetimlerle hep beraber daha katılımcı bir sürecin başlatılmasının önemine vurgu yapan Akıncı, “Kıbrıs konusu, iç konular dahil her alanda, toplumsal bir uyanış ve katılım süreci içinde olmalıyız. Toplum olarak bunu yapabiliriz, unutulmasın ki böylesi örgütlü ve canlı bir toplum her sorunu aşar” dedi.

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, yoğun bir şekilde gerçekleştirdiği köy ziyaretlerinin ardından, bölgesel toplantılarda yurttaşlarla buluşmalarına devam ediyor. Akıncı bu çerçevede ilk toplantısını dün akşam Alayköy’de gerçekleştirdi. Yoğun bir katılımın olduğu gecede alkışlar eşliğinde kürsüye gelen Akıncı konuşmasında görev yaptıkları döneme ilişkin açıklamalarda bulunarak, 5 Şubat Gecesi açıkladığı ‘Güven ve Kararlılık Belgesi’, önümüzdeki dönem vizyonu ve neden aday olduğuna yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Görev sürelerinde halktan aldıkları yetki çerçevesinde 4 boyutlu vizyonun gerçekleşmesine yönelik çalışmalar yürüttüklerini, bu vizyonun önümüzdeki dönemde de rehberleri olacağını belirten Akıncı, Berlin görüşmesinde ortaya çıkan sonucun arkasını getirerek süreci tamamlamak için ve 2015 yılında olduğu gibi halktan gelen yoğun talep karşısında yeniden aday olduğunu söyledi.

Gerçekçi ve mümkün olan çözümün siyasi eşitliğe dayalı, etkin katılım ve dönüşümlü başkanlığı içerecek, her iki tarafın kabul edeceği bir çözüm olduğunu belirten Akıncı, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyon dışında Rum tarafı ile konuşulacak ve uluslararası toplumun kabul edebileceği başka bir seçeneğin olmadığını kaydetti. Akıncı, bunların dışındaki seçeneğin mevcut statükonun devam etmesi olduğunu, bunun da bu topraklarda sadece Rumların egemenliğinde bir devletin olması ile Kıbrıs Türk halkının varlığının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalması anlamına geldiğini belirterek, ”Ben bunlara razı olmadığım için yeniden adayım” dedi.

BİMANŞET