“MECLİS’TE HERKES, ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİN KALMASI YÖNÜNDE OY KULLANDI”

SİBER

Meclis Eski Başkanı Sibel Siber, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla yaptığı görüşmelerde örtülü ödeneğin kaldırılmasıyla ilgili fikir birliği içinde olduklarını ancak Akıncı’nın göreve gelmesinin ardından “Böyle bir beyanım olmadı” şeklinde açıklama yaptığını söyledi.

Ali Baturay’ın Haber Kıbrıs’ta sunduğu televizyon programına katılarak gündeme dair soruları yanıtlayan Meclis eski Başkanı Sibel Siber, Cumhurbaşkanlığı makamına verilen örtülü ödeneğin Anayasa’ya aykırı olduğunu ve bunun kaldırılması için Meclis başkanlığı döneminde de çalışmalar yürüttüğünü anlattı.

Siber, “Kendi Başbakanlığı ve Meclis Başkanlığı döneminde Örtülü Ödeneğin kaldırılması için neden hiçbir adım atmadı “şeklindeki eleştirileri yanlış bulduğunu söyleyerek “Meclis’te bu konuyla ilgili tek muhalif ben kalmıştım. Şu anda aday olan Ersin Tatar, Kudret Özersay ve Tufan Erhürman da dahil herkes kalması yönünde ol kullandı” şeklinde konuştu.

Sibel Başbakanlık döneminde konuyla ilgili çalışma yapamadığını çünkü 80 günlük kısa bir dönem görevi yürüttüğünü ve o dönemlerde de yasakların devrede olduğunu açıkladı.

Siber, örtülü ödeneğin yasal olup olmamasının yanı sıra etik olarak da değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek Cumhurbaşkanı makamında oturan her kim olursa olsun, her ay maaşına ek olarak verilen yüksek bir miktardaki çekin kabul edilmesini doğru bulmadığını söyledi. Sibel Siber yılda 1 milyon 350 bin TL’nin örtülü ödenek bütçesi olarak ayrıldığını, bunun da 12 aya bölünerek Cumhurbaşkanı’nın maaşına ek çekle verildiğini anlatarak “Kimsenin bilmediği şekilde harcama yapmanız için verilen bu paranın hesaba yatması bırakın yasaları etik değerler açısından da doğru değil açıklamasında bulundu.

Sibel Siber, Cumhurbaşkanı Akıncı’yla göreve gelmeden önce yaptıkları görüşmelerde örtülü ödeneğin kaldırılması konusunda açıklamalarda bulunduklarını, göreve gelmesinin ardından Akıncı’yı aradığını ancak “Ben böyle bir açıklamada bulunmadım cevabını aldığını anlattı. “Bunun üzerine Sayın Akıncı’ya ne ben size böyle bir telefon açtım ne de siz bu konuşmayı yaptınız diyerek telefonu kapattım” dedi. Yaşanan tüm bu süreçlerin derin bir güvensizlik duygusunu da beraberinde getirdiğini ifade eden Siber, “Ya söz vermeyeceksiniz ya da verdiğiniz sözü yapacaksınız” ben mecliste bu konu için yoğun çaba gösterdim. Ama gücüm yetmedi” şeklinde konuştu.

(HABERCİ)

BİMANŞET