AKEL’DEN DERİNYA SINIR KAPISINDA EYLEM

DERİNYA’DA EYLEM

Haravgi gazetesi, AKEL’in dün akşam Derinya Sınır Kapısında kapalı Maraş konulu bir eylem düzenlediğini ve “Maraş konusu ile kapalı kentin kolonize edilmesine dair entrikalar konusunda net mesajlar gönderdiğini” öne sürdü.

AKEL’in “kapalı Maraş iade edilmeksizin, Kıbrıs sorununun çözümünün olamayacağını her gidişata yönelik olarak açıklığa kavuşturduğunu” yazan gazete, AKEL’in aynı zamanda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i Kıbrıs sorununun çözümünü gerçekten istediğini göstermeye çağırarak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya da aynı çağrıda bulunduğunu iletti.

AKEL’in dün akşam Derinya sınır kapısında düzenlediği eylemde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun konuşma yaptığını kaydeden gazete, Kiprianu’nun “Türkiye’nin planlarını kınadığını ve kapalı Maraş’ın Kıbrıs Rum idaresi altında iadesinin Kıbrıslı Rumlar için kırmızı çizgi olduğu mesajını gönderdiğini” ileri sürdü.

Konuşmasında Spiros Kiprianu ile Rauf Denktaş arasındaki 1979 yılı tarihli Doruk Anlaşmasının ilgili maddeleri ile 1992 yılındaki 550 ve 789 sayılı BM kararlarına da atıfta bulunan Kiprianu, bunların “kapalı kentin kolonize edilmesine dair her türlü tüm girişimi kınadığını” öne sürdü.

Buna rağmen Türkiye’nin, 2 buçuk yıldan fazla bir zamandır müzakerelerin olmamasından faydalanarak, yeni oldubittilerle tehdit ettiğini ileri süren Kiprianu, “Kapalı Maraş’ın Kıbrıs Rum idaresi altında iade edilmeden çözüm olamayacağını herkesin bildiğini” iddia etti.

Konuşmasında Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde de bulunan Kiprianu, Crans Montana’daki başarısızlığın ardından değerli bir zamanın kaybedildiğini ve başka zamanın kaybedilmemesi gerektiğine işaret etti.

AKEL’in Maraş konusunda bir dizi inisiyatif üstlendiğini de belirten Kiprianu, “Kıbrıslı Türklerin Türkiye’nin planları karşısındaki tepkisinin büyük öneme sahip olduğunu” da iddia etti.

Gazete, etkinlikte söz alan sözde “Maraş Belediye Başkanı” Simos Yoannu’nun ise, Maraş kökenli Rumların gelişmelerden ötürü kızgın olduklarını gizlemediğini belirtti.

Gazeteye göre Yoannu “Maraş kökenlilerin tümünün harekete geçmeleri gerektiği konusunda kararlı olduklarını, hali hazırda Kıbrıs içinde ve dışında olmak üzere çok yönlü bir seferberlik başlattıklarını ve yeni oldubittiler meydana getirilmesinin önlenmesi için, her türlü karar merkezine başvuracaklarını” söyledi.

BİMANŞET