“MUHTEMELEN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ACİL SERVİSİ AÇACAĞIZ”

PİLLİ

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Başbakan Ersin Tatar’ın da katılımıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde  çıkan yangınla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Pilli, hastanedeki hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, bunun için yarın Türkiye’den teknik bir heyetin KKTC’ye geleceğini, çalışmalar tamamlanınca kamuoyunu bilgilendireceklerini belirtti.

Sağlık Bakanı Pilli, koronavirüs şüphesi taşıyan ikinci vakanın test sonuçlarının negatif geldiğini, zatürre teşhisi olan hastanın tedavisin sürdüğünü söyledi.

KKTC’nin bugün büyük bir felaket yaşadığını dile getiren Başbakan ve Sağlık Bakanı, yangında müdahale eden sağlık personeline, askere, polise, itfaiye, sivil savunma ekiplerine teşekkür etti, “Çok yoğun şekilde çalışıldı. Hastalar kısa sürede tahliye edildi” açıklamasında bulundu.

Tatar da Pilli de bu olaydan sonra birçok kurum ve kuruluşlardan destek talepleri aldıklarını belirtti, 1 milyon TL ve 5 ambulans bağışında bulunan Vakıflar İdaresi’ne teşekkür etti.

Sözü Bakan Pilli aldı son bilgileri şöyle paylaştı:

“Yangın çıktığında yatan hasta sayımız 291’di. Bu hastaların 103’ünü çeşitli hastanelere sevk ettik. Kolan Hastanesi’nde 22, Gazimağusa Devlet hastanesine 15 hasta var. Yakın Doğu Hastanesi’ne 52, Girne Akçiçek Hastanesi’ne 14 hasta sevk ettik. Bu hastaların 24’si yoğun bakım hastasıydı. Yoğun bakım hastalarının 2 tanesini maalesef kaybettik. Taburcu edilen hastalarımız da oldu.”

Şu anda acil hastalara Kolan Hastanesi ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde hizmet verildiğini anımsatan Pilli,  “Diğer tüm devlet hastanelerimiz takviye edilmiştir ve gerekli hizmetler verilmektedir” dedi.

Ali Pilli, Kolan Hastanesi’ne 20 yatak takviyesi ile birlikte doktor ve hemşire takviyesi yapıldığını da söyledi.

Sağlık Bakanı, yangının da çıktığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ana binasında şu anda hasta olmadığını kaydetti.

Pilli, “Hastanemiz çok kısa bir sürede hizmete girecek. Belli bölümler haricide hastane belki önümüzdeki hafta açılabilecek” dedi.

Ali Pilli, hastanede her yerin yanmadığını ama dumanın hastanenin her yerinde etkili olduğunu kaydederek, temizlik çalışmalarının hafta sonu da süreceğini, servislerin boyanacağını söyledi.

Bakan Pilli, sigortanın dumandan etkilenen servislerin tamir edeceğini beyan ettiğini, dumandan etkilenmeyen bölümlerin de Maliyenin ve belediyelerin katkısıyla yenileneceğini söyledi.

Acil servis ile ilgili bir soru üzerine Sağlık Bakanı, “Muhtemelen önümüzdeki hafta acil servisi açacağız” dedi.

Bakan Pilli, sağlık hizmetinin aksamadığı servisleri de  “göğüs hastalıkları, enfeksiyon, onkoloji, diyaliz, psikiyatri ve diş” olarak aktardı, “Buradaki hastalarımız takip ediliyor” şeklinde konuştu.

Sevk edilen hastaların sağlık durumun sorulması üzerine Pilli, “Biraz önce tüm hastanelerle iletişime geçtik, herhangi bir acil durum yok” dedi.

Hayatını kaybeden hastaların yakınları ile iletişime geçilip geçilmediğinin sorulması üzerine Pilli, “Bir aile iletişime geçtik, diğer aileye telefonları sürekli kapalı olduğu için ulaşamadık” dedi.

Güney Kıbrıs yönetiminden gelen yardım taleplerinin hatırlatılması üzerine Pilli, “Özel ve kamu hastanelerimizle bu sorunun üstünden gelebildik, süreci çok iyi yönettik diye düşünüyorum. Teşekkürlerimizi ilettik” dedi.

Hasar tespit çalışmaları ile ilgili soru üzerine Bakan Pilli, “ Türkiye’den teknik heyet gelip incelemeleri yapacak. Bu çalışmalardan sonra gerekli bilgiyi vereceğiz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Pilli, yeni hastane yapımı konusunda da açıklamada bulundu.

Girne Amerikan Üniversitesi’nden devralınan yarım kalan hastane projesi ile ilgili mali kaynağın hazır olduğunu belirten Pilli, bu konuda en kısa sürede ihaleye çıkılacağını açıkladı.

Bir soru üzerine Sağlık Bakanı Pilli, yangının hastanede kimyasal bir etki yaratmadığını vurguladı, “Kimyasal bir salınım olmadı. Ekibimle birlikte tüm servisleri tek tek dolaştık. Böyle bir durum yok” dedi.

Pilli, koronavirüs hakkında da açıklama yaptı, geçtiğimiz gün bu şüpheyle karantinaya alınan hastanın testinin negatif olduğunu açıkladı.

Pilli, “Tetkikler artık burada yapılacak. Karantina merkezimizde de bir sıkıntı, hasar yok. Olası durumda müdahaleye hazırız” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı, önemler kapsamında KKTC’nin İran’dan ve Çin’den gelen transit yolculara girişi kapattığını açıkladı.

Pilli, üniversitelerle toplantı yapıldığını, önlemlerin konuşulduğunu da dile getirdi.

BİMANŞET