UNITE CYPRUS NOW: TUTUKLANAN GÖSTERİCİ ACİLEN SALIVERİLMELİ

lokmac-i2_1583064209

Unite Cyprus Now grubu, dün Lokmacı Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen protestoya ilişkin yazılı açıklamada bulunarak, “Dün, tarihi bir gün yaşandı, Kıbrıslılar barışçıl bir protestoyla bölünmüş başkentimizin kalbine sözde gerekçelerle konulan demir bariyerleri yıktılar” dedi.

Açıklamada, düzenlenen gösterinin barışçıl bir gösteri olduğu, eylemcilerden birinin, askerlerden biriyle yaşadığı gerginliğin ardından gönüllü olarak polise gidip ifade verdiğini, hakkında 2 suçtan dava okunduğunu ve bu durumun insanlar arasında korkuya neden olduğu ifade edildi.

Açıklamada, göstericinin acilen salıverilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Tutuklanan göstericinin ailesinin, internet üzerinden taciz ve tehdit mesajları aldığı ifade edilen açıklamada, Rum hükümetinin bu konuda, gösterici ve ailesi için güvenlik sağlaması gerektiğinin altı çizildi.

Protesto sırasında, polisin görevini yapmak için ordunun görevlendirildiği ve tecrübesiz, silahlı genç askerlerin, kendi insanlarıyla karşı karşıya getirildiği söylenen açıklamada, bu emri kimin verdiği sorgulandı, “Barışçıl göstericilerin silahlı askerlerle karşı karşıya geldiği bir ülkede mi yaşamak isteriz?” diye soruldu.

BİMANŞET