KKTC SİBER SALDIRI ALTINDA!

SİBER SALDIRI

İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği (İSSB), birliğe üye birçok şirkete, son 1 aydır artarak siber saldırılar gerçekleştiğini ve birçok abonenin bu durumdan olumsuz etkilendiğini açıkladı.

Siber saldırıya uğrayan servis sağlayıcılarının, kendi atak önleme sistemleri ile saldırıları engellemeye çalıştığını fakat saldırı boyutunun artış gösterdiğini belirten İSSB, saldırıların; kalitenin düşmesinde, ping sürelerinin uzamasına ve zaman zaman kesintilere sebep olabildiğini duyurdu.

Birlikten yapılan açıklamada, daha kaliteli bir hizmetin sağlanabilmesi ve siber saldırı kaynaklı problemlerin çözümlenebilmesi için, servis sağlayıcılarının bağlı olduğu; Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu ile Türk Telekom nezdinde gerekli girişimlerin başlatıldığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“irliğimize üye birçok İnternet Servis Sağlayıcı şirketimizin ortalama 1 aydır içerisinde bulunduğu ve son günlerde artarak devam etmekte olan Siber Saldırılar. Birçok aboneyi olumsuz yönde etkilemektedir. Süreç içerisinde bahse konu servis sağlayıcılar kendi imkanları çerçevesinde ve kendi atak önleme sistemleri ile saldırıları engellemeye çalışsa da saldırı boyutundaki artışlar erişimde kalitenin düşmesinde, ping sürelerinin uzamasına ve zaman zaman kesintilere sebep olabilmektedir.

İnternet Servis Sağlayıcılar Birliği olarak daha kaliteli bir hizmetin sağlanabilmesi ve Siber Saldırı kaynaklı problemlerin çözümlenebilmesi için Servis Sağlayıcılarımızın bağlı olduğu Bakanlık, Telekomünikasyon, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu ve Türk Telekom nezdinde gerekli girişimleri başlattığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

(KIBRIS POSTASI)

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.