“HALKIMIZIN GÜNDEMİNDE BASKIN BİR SEÇİM OLGUSU YOK”

AKINCI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün mecliste bulunan partilerin liderleriyle görüştü.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı toplantı sonrasında açıklama yaptı.

Halkın gündeminde şu an için seçim gibi bir gündemin olmadığını vurgulayan Akıncı, halkın gündeminin sağlık ve ekonomi olduğunu belirtti.

“VAKALARIN SIFIRLANMASI SEVİNDİRİCİ BİR GELİŞME”

Seçim yapılacak koşullar olmadığı için seçimin yapılamadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, söz konusu koşulların en azından 6 ay sonra oluşabilir düşüncesiyle mecliste 11 Ekim tarihi üzerinde uzlaşıldığını ifade etti.

Daha önceki toplantılarda da böyle bir durumun söz konusu olduğunu ifade eden Akıncı, vakaların sıfırlanmasının sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Seçimlerle ilgili meclisin aldığı kararın yerinde durduğunu belirten Akıncı, “Benim değiştirmeye yönelik adım atmam doğru olmaz” dedi.

Sağlık yönünden endişelerin giderek azaldığını ifade eden Akıncı, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin de yaptığı açıklamada tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini söylediğini belirtti.

“HALKIN GÜNDEMİ GEÇİM DERDİ”

Kendisinin de bunu defalarca söylediğine dikkat çeken Akıncı, tedbiri elden bırakmayacağımız günlerden geçtiğimizi ifade etti.

Ekonominin kapalı olma döneminin uzun sürmüş olması nedeniyle sıkıntıların da arttığına vurgu yapan Akıncı, halkın gündemindeki iki temel meselenin sağlık ve ekonomi olduğunu dile getirdi.

Halkın gündeminde şu an geçim derdi olduğunu kaydeden Akıncı, “Halkımızın gündeminde hemen erken, baskın bir seçim gibi bir olgu yok” dedi.

Akıncı, kendisinin de Cumhurbaşkanı olarak halkın gerçek gündemi dışında gündemler yaratma gibi bir derdinin olmadığını söyledi.

“EN FAZLA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSUR SAĞLIK”

Rum Lider Nikos Anastasiadis ile yaptığı görüşme hakkında da bilgi veren Akıncı, 8 Haziran tarihi için kimsenin herhangi bir tereddüdünün olmadığını söyledi.

En fazla dikkat edilmesi gereken unsurun sağlık olduğunu kaydeden Akıncı, “Bizden diğer tarafa geçecek olan insanlar en geç üç günlük test sonucunu görmek istiyorlar” dedi.

Bizim Sağlık Bakanlığımızın da geri dönüşlerle ilgili bir takım düzenlemeler isteyebileceğini ifade eden Akıncı, “Bu 14 günlük karantina olmaz. Ne bir tarafta ne diğer tarafta karantina olursa kimse işleyemez, okuyamaz. Bunu bize söyleyecek olan sağlıkçılardır” dedi.

Akıncı, “Anastasiadis ile vardığımız anlayış beraberliğinin burada kendi aramızda da geçerli olduğunu gözlemledim” dedi.

Zaten hükümetin de bu doğrultuda adım atmak istediğini söyleyen Akıncı, “Tüm mesele sağlıkçılarımızın gerekli tedbirleri almaları” dedi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.