SAĞLIKTA “EK MESAİ” UZLAŞISI SAĞLANDI

HASTANE

Sağlıkta ek mesai yapmama eylemi uzlaşı sağlanmasıyla birlikte sonlandırıldı.

Başbakan Ersin Tatar, Sağlık Bakanı Ali Pilli ve bürokratlarla birlikte sağlıkta örgütlü sendikalar Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, Kamu-İş, Kamu-Sen, Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendikası ve Tıp-İş yetkilileri ile bir araya geldi.

Başbakan Ersin Tatar’ın ödemelerin bayramdan hemen sonra yapılması talimatını verdiğini belirtmesinin ardınan sağlıktaki eylem kaldırıldı.

Sağlıkta örgütlü sendikalarla görüşmesinin ardından açıklama yapan Başbakan Tatar, bürokratik bazı sebeplerden dolayı ödemelerde gecikme yaşandığını belirtti, “Talimat verdim. Bu sıkıntının en kısa zamanda düzeltileceğini söyleyebilirim” dedi.

Açıklamasında hükümet olarak özellikle pandemi süresi boyunca sağlık çalışanlarının ön cephede ne kadar fedakar ve özverili çalıştıklarının bilincinde olduklarını vurgulayan Başbakan Tatar, yaşanmakta olan sürecin, birlikte çalışılarak, başarıyla şu anki aşamaya geldiğini ifade etti.

Tatar şu açıklamada bulundu:

“Bayram dolayısıyla Sayın Sağlık Bakanı ile birlikte hastaneye ziyarete geldik. Burada sağlık çalışanlarıyla birlikte sabah saatlerinde bir değerlendirmelerde bulunduk sonra Maliye Bakanı ile görüştüm. Esas itibariyle bana göre bürokratik ve bazı elde olmayan sebeplerden dolayı bu ek mesailerde birtakım gecikmeler olmuştur. Talimatım ile bunların en erken zamanda düzeltileceğini söyleyebilirim. Hatta Salı günü bir ödemenin yapılacağını, yine aynı hafta içinde ikincisinin. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde de bütünü güncel hale getirilecek. Hükümetin başkanı olarak ben Maliye Bakanlığı’na gerekli talimatı verdim.”

Grevin; bir bayram gününde sonlandırılmasının önemine de işaret eden Başbakan Tatar, “halkımıza, bütün hastalarımıza ve sağlık çalışanlarımıza bu mesajın verilmesiyle memlekette huzur ve muhabbetin bu bayram gününde bu şekilde ortaya çıkması da halkımıza da iyi bir niyet göstergesi olarak yakışandır diye düşünüyorum” diye konuştu.

Başbakan, ayaktan tanı merkezinde oluşturulacak pandemi kliniği ile ilgili çalışmaların birkaç gün içinde sonuçlanacağını da kaydetti.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.