RUM TARAFINDA BÖLGESEL KARANTİNAYA GEÇİLDİ

850850p22499EDNmainimg-RUM-KESİMİ-ERO

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs vakalarının hızla artış göstermesi sebebiyle Limasol ve Baf şehirlerinde bölgesel karantina uygulamasına geçilmesi ve uygulamaya konulan diğer bazı önlemler farklı tepkilere yol açtı.

Alithia gazetesi: “Kıbrıs’ın ‘Bölünmesi’ Tepkiler ve Memnuniyet Getirdi – Yeni Önlemlere Tepkiler” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarında geniş yer verdiği haberinde, Limasol ve Baf kentlerinin bölgesel karantinaya alınması kararının Rum kamuoyunda farklı tepkilerle karşılandığını yazdı.

Gazete, Limasol ve Baf kentinin girişlerinde toplamda 9 noktaya plastik bariyerler konularak kontroller yapılacağını, kontrollerde 450’ye yakın polis ve RMMO mensubunun görev alacağını belirtirken giriş çıkışların hangi kurallara tabi olacağına dair yaşanan karmaşanın ve her iki kentte birçok iş yerinin kapatılmasının da tepkilere neden olduğunu aktardı.

Limasol ve Baf’tan diğer şehirlere çalışmaya gidecek kişilere, iş yerlerinden gerekli belgeleri temin etme imkanının verilebilmesi için karantina uygulamasının bugün 12:00’da yürürlüğe gireceği belirtilirken bu kişilerden haftada bir kez Korona virüs testi yaptırmalarının da isteneceği vurgulandı.

Gazete, karantinanın nasıl uygulanacağına ilişkin bilgi eksikliği olması ve ardı ardına duyuruların yapılmasının vatandaşlar arasında tepkilere neden olduğunu belirtirken, her iki kentte orta dereceli okullar ile yükseköğrenimin uzaktan eğitimle yapılmasının öngörüldüğünü aktardı.

Habere göre, Rum Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu dün yaptığı açıklamada, her iki kentte toplam 24 okulda 8 bin 850 öğrencinin uzaktan eğitim görmesinin planlandığını, okulların internet altyapılarının buna hazır olduğunu belirtti.

Gazete, Prodromu’nun bu açıklamasına karşın velilerin, eğitimde ayrımcılık olacağı iddiasıyla tepkili olduklarını aktardı.

 

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.