ERDOĞAN’IN KKTC ZİYARETİ RUM BASININDA

RUM BASINI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin 37’nci yıl dönümüne katılmak amacıyla KKTC’ye gelişi ve kapalı bölge Maraş’a gerçekleştirdiği ziyaret Rum basınında geniş yer buldu.

Fileleftheros gazetesi: “Bozkurt Maraş’ta… Erdoğan’ın ziyareti Türk Planlarının Uygulamaya Konduğunu Gösteriyor – Sadece İki Devlet İçin Müzakere” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün kapalı bölge Maraş’a gerçekleştirdiği ziyaretin “küstahça bir kışkırtma olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

Gazete, kötü hava koşullarının Maraş’ta yapılacak kutlama planlarına karşın Erdoğan’ın ziyaretinin “arka planda bozkurtların varlığıyla gerçekleştiğini” ifade ederek, Erdoğan’ın burada yaptığı açıklamada Kıbrıslı Rumlara, Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmaları çağrısı yaptığını aktardı.

Gazete, Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın gerek Maraş gerekse KKTC’nin kuruluş yıldönümü törenlerinde yaptıkları konuşmalara geniş yer verdiği haberinde, Rum Yönetimi’nin ise Erdoğan’ın ziyaretini, BM ve diğer uluslararası örgütlere yeniden şikayet edeceğini yazdı.

Habere göre Rum Başkanlık Sarayı’ndan dün yapılan yeni açıklamada, KKTC’nin kuruluşu kınanırken, Erdoğan’ın KKTC ve kapalı bölge Maraş ziyaretinin uluslararası hukuka, AB normlarına ve değerlerine ve BM kararlarına aykırı olduğu iddia edildi.

Erdoğan’ın ziyaretinin “kışkırtıcı ve yasa dışı” olduğu iddia edilen açıklamada, bu eylemlerin tüm uluslararası platformlarda yeniden şikayet edileceğinin altı çizildi.

 

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.