“2 BİN GRİP VE ZATÜRRE AŞISI GELDİ, 6 BİN DAHA GELECEK”

GRİP AŞISI

Sağlık Bakanı Ali Pilli, tüm dünyada geliştirilmek amacıyla yoğun çalışmalar yapılan Covid-19 aşılarıyla ilgili temkinli davranmak gerektiğini söyledi. Pilli, hem Türkiye’den hem de Avrupa’dan aşı alma yönünde bağlantıları olduğunu kaydederek “Ben bir doktor olarak bu aşılarla ilgili biraz daha beklememiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Türkiye’nin aşı üretiminde çok başarılı olduğunu ve aldığı duyumlara göre Türkiye’de üretilecek aşının en güvenli aşı olacağını dile getiren Pilli, aşının koruyucu olması halinde nüfusun 2/3’ü aşılandığı zaman sorunun aşılacağını kaydetti. Pilli, bunun için gerekenin 200-300 bin civarında aşı olduğunu ve bu miktarda aşıyı bulmanın kendileri için zor olmadığını da söyledi.

GRİP VE ZATÜRRE AŞILARI… “2 BİN AŞI GELDİ, 6 BİN DAHA GELECEK”

Ülkede grip aşılarıyla ilgili bir eksiklik olmadığını da kaydeden Pilli, özele 2 bin civarında grip aşısı geldiğini, yakında 6 bin civarında daha geleceğini açıkladı.

Bakan Pilli, 500 aşının da Türkiye tarafından KKTC’ye hibe edildiğini ve bazı kriterler konarak aşıların vatandaşlara yapılacağını kaydetti.

Pilli, aşıların öncelikle Covid hastalarıyla ön planda çalışan sağlık personeline, temaslı takip ekibine ve kronik hastalığı olan sağlık personeline yapılacağını anlattı.

Zatürre aşılarının da KKTC’de bugüne kadar ilk defa 14 bin civarında yetişkine yapıldığını söyleyen Pilli, şu anda sağlık merkezlerinde zatürre aşılarının mevcut olduğunu, kronik hastalığı bulunan ve 65 yaş üstü olan vatandaşların sağlık merkezlerine giderek aşı yaptırılabileceğini anlattı.

“YEREL VAKA ARTIŞI YOK… DURUM KONTROL ALTINDA”

Güney’de ve Türkiye’de vakalar çoğaldığı için KKTC’ye giriş yapanlar arasında da arttığını söyleyen Pilli, yerel vakaların ise sayısında bir yükselme olmadığını, durumun kontrol altında olduğunu kaydetti.

“SALGIN TÜM DÜNYADA OLDUĞU GİBİ KKTC’DE DE CİDDİ MALİYET YARATTI”

Salgının tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi KKTC’de de ciddi bir maliyet yarattığını belirten Sağlık Bakanı Ali Pilli, KKTC’de karantina otelleri için ciddi miktarda para harcandığını ancak insan sağlığının paranın önünde olduğunu söyledi.

Covid-19 tedavisinde KKTC’de başarılı olunduğunu, doktorların ciddi tecrübe kazandığını kaydeden Pilli, “Eskisi gibi değiliz. Her ilacımız, her ekipmanımız vardır, hiçbir sıkıntımız yoktur” dedi ve sağlık personeline teşekkürlerini iletti.

Pilli, ortada bir başarı varsa bunun sadece Bakanlığının başarısı değil, sağlık çalışanlarının özverisi, toplumun ve tüm kurum ve kuruluşlarla hükümetin başarısı olduğunu vurguladı.

Pilli, geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve ilgili dairelerin katılımıyla yurt dışından gelen yolculara daha aktif kontrol yapılması husussunda başarılı bir toplantı gerçekleştirdiklerini de söyledi.

“İSTEDİKLERİ KADAR ELEŞTİRSİNLER”

Ülkeye girişlerle ilgili her gün yeni karar almakla eleştirildiklerini de belirten Pilli, “Teorik olarak aldığımız karar, pratikte sıkıntı yaratıyorsa biz bunu değiştiririz, halkımız zarar veriyorsa 2 saat sonra da değiştiririz, istedikleri kadar eleştirsinler” ifadelerini kullandı.

ELEKTRONİK KELEPÇE İÇİN HÜKÜMET KARARI LAZIM

Bir süre önce denemesi ve çalışması yapılan elektronik kelepçe uygulaması konusunda da konuşan Pilli, bu uygulamanın eksikliklerini gördüklerini tedbirler de tasarladıklarını ancak bunun paraya dayanan bir uygulama olduğunu söyledi.

Bu uygulama için anlaşmalar yapılıp protokoller imzalanması gerektiğini, bunun için bir hükümet ve maliyenin olması gerektiğini söyleyen Pilli, hükümet kurulduktan sonra yurt dışından gelenler için elektronik ve fiziksel takiple ev karantinası uygulaması üzerinde çalışılacağını söyledi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.