PANDEMİ HASTANESİ NE ZAMAN AÇILACAK ?

KKTC halkı Acil Durum Hastanesi için gün sayıyor

Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede Covid-19’la ilgili durumun iyi gittiğini, virüsün daha fazla bulaşmasını önlemenin önemli olduğunu vurguladı. Türk Ajansı Kıbrıs  muhabirine açıklamalarda bulunan Pilli,  bu şekilde giderse çevre ülkelerdeki aşılamanın KKTC halkına da fayda sağlayacağını, yurt dışında vakalar düştükçe KKTC’ye gelen vakaların da azalacağını söyledi.

Pandemi Hastanesi’nin yapılması yönünde baştan beridir mücadele verdiğini anımsatan Bakan Pilli, hastanenin odaları ve tıbbi ekipmanlarıyla ilgili bilgiler verdi ve hastanenin yılbaşından önce hizmete gireceğini kaydetti.

Her şeyi düşünülen bu hastanede eksik olan anjiyo aletinin bugün kurulacağını söyleyen Pilli, çok küçük askı, köşe koruma gibi detayların montajı ve tıbbi ekipmanın garanti sürelerinin başlatılması yönündeki detayların tamamlanmasıyla acil olarak başvuracak her hastaya hizmet verebilecek şekilde tasarlanan hastanenin kullanımına başlanabileceğini söyledi.

Mevcut hastanene içerisinde Covid hastaları için kullanılan servislerin pandemi hastanesine taşınacağını kaydeden Pilli, servislerin tadilatı yapıldıktan sonra temel amacı doğrultusunda kullanılmak üzere merkezi hastaneye bırakılacağını anlattı. Pilli, sadece ayaktan tanı merkezinin bir süre daha kullanılabileceğini de belirtti.

PANDEMİ HASTANESİ İÇİN PERSONEL ALIMI

Açıldıktan sonra merkezi hastanedeki bazı personelin pandemi hastanesine kaydırılacağını kaydeden Pilli, yeni personel alımının da mümkün olan en kısa sürede Kamu Hizmeti Komisyonu eliyle tamamlanacağını, paramedik ve eczacı alımının gerçekleştirildiğini, hemşire alımı için ise münhalin zaten açılmış olduğunu anlattı.

Hükümet kurulduktan sonra pandemi hastanesi için ayrı bir teşkilat yasası geliştirileceğini de kaydeden Pilli, tamamen oraya özgü personel için bir yasa hazırlığı yapacaklarını ifade etti.

ELEKTRONİK KELEPÇE İÇİN HÜKÜMET KARARI LAZIM

Bir süre önce denemesi ve çalışması yapılan elektronik kelepçe uygulaması konusunda da konuşan Pilli, bu uygulamanın eksikliklerini gördüklerini tedbirler de tasarladıklarını ancak bunun paraya dayanan bir uygulama olduğunu  söyledi.

Bu uygulama için  anlaşmalar yapılıp protokoller imzalanması gerektiğini, bunun için bir hükümet ve maliyenin olması gerektiğini söyleyen Pilli, hükümet kurulduktan sonra yurt dışından gelenler için elektronik ve fiziksel takiple ev karantinası uygulaması üzerinde çalışılacağını söyledi.

BİMANŞET