“ON BİR AYDA, HİÇBİR ŞEY Mİ ÖĞRENMEDİNİZ?”

ERHÜRMAN KONUŞMA

CTP’den yapılan açıklamaya göre Erhürman, Kıbrıs Genç TV’de katıldığı “Bugüne Dair” programında Nazar Erişkin’in sorularını yanıtladı.

Pandeminin Mart ayında ülkeye geldiğini dile getiren Erhürman, Nisan ayında böyle bir yetki karmaşası yaşansaydı, biraz daha anlayışla karşılanabileceğini söyledi.
Erhürman, “Siz bu on bir ayda hiç mi bir şey öğrenmediniz? Tekrar tekrar aynı şeyleri yapmaya devam mı edeceksiniz?” diye sordu.
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kararlarını aldığını ancak yürürlük şartının Resmi Gazetede yayımlanması olduğunu söyleyen Erhürman, şöyle devam etti:
“Yasaya göre bunu da Resmi gazeteye, Sağlık Bakanı gönderiyor. Ama Anayasa’da, Resmi gazetede yayımlanmanın Başbakan’ın denetiminde olduğunu söylüyor. Komitenin başında müsteşar var. Müsteşar da doğrudan bakana bağlı. Bakan da Bakanlar Kurulu’nun bir üyesi. Müsteşar kafasına göre takılamaz, arkasında bakanı var. Yani o koordinasyonsuzluk bizlere bunları yaşattı. Biz daha önce sokağa çıkma yasağı ilan ettiğimizde, bunu yasaya bakarak ilan etmedik mi? Şimdi neden savcılar Başbakanlığa çağrılıyor. Bu hukuki bir kriz değildi, yönetsel bir krizdi. Yönetsel beceriksizlik, yönetsel bir basiretsizlikti.”
“KRİZ YÖNETİMİ GÜVENE DAYANIR”
Mart ayından bu yana içinden geçtiğimiz sürecin bir kriz olduğunu ve kriz yönetimine ihtiyaç olduğunu söylediklerini dile getiren Erhürman, kriz yönetiminin güvene dayandığını, birinci şartın güven olduğunu vurguladı.
Alınan kararların verilere dayanması gerektiğini de söyleyen Erhürman, “Aksi takdirde insanlar güvenini yitiriyor. Hükümetin yanında, bu keşmekeş içinde, Üst Komite’ye de güven sarsılmaya başladı, Başsavcı’yı çağırıyorsunuz, Ombudsman bir açıklama yapıyor. Acaba hangisi doğruyu söylüyor hukuken? Bu defa Ombudsman ve Başsavcılığa olan güvende de aşınma yaratıyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir şey değil” dedi.

BİMANŞET