ARIKLI: “6 AY ERTELEME UMARIM BANKALARA DA SİRAYET EDER”

erhan arıklı kemal altuncuoğlu

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi Başkanı Kemal Altuncuoğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın toplantısında  Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi’nden kullanılan kredilerin 6 ay ileri tarihe ötelendiği duyuruldu.

Toplantıda konuşma yapan Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi Başkanı Altuncuoğlu şunları söyledi;

“Kredi Kefalet Merkez Kooperatifimiz 2017 yılında KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve Türkiye Ticaret Bakanlığı ortak protokolü ile Türkiye Ticaret Bakanlığına bağlandı. O gün itibarı ile KKTC Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi’ne Türkiye Cumhuriyeti 2 milyar TL’lik bir kredi aktardı. Bu kaynağın da sebebi küçük esnaf ve işletmelerimize düşük faizli kredi imkanları sağlamaktı. 2018 yılında kurulan sistemimiz bütün işletmelerimize kredi dağıtmaya başladı. Bunun yanında önemli adımlar da attık.

Türkiye’de şirketler esnaf kredisi kullanamazken  biz yaptığımız girişimler neticesinde KKTC’deki bütün işletmelerin bu kredilerden yararlanmasını sağladık. Kredilerimizi  Ocak ayına kadar 5 yıl vade ile yıllık % 4.5 faizle  verdik. Bunun yanında 10 yıl vadeli olarak işyeri edindirme kredisi ve işyeri araç alımlarında 7 yıl vadeli kredi kullandırdık.

Geçtiğimiz yıl covid19 başladığında Türkiye Cumhuriyeti  ile görüşerek taksitlerin 6 ay ertelenmesini sağlamıştık. Bu yıl da aynı sıkıntılar devam ettiği için tekrardan taksit ödemelerinin ötelenmesi maksatlı görüşmeler yaptık. Sayın Erdoğan’ın talimatı ile bu sefer de bir önceki gibi gereken yardımı aldık ve Temmuz ayına kadar bizden kredi alanların taksitlerini öteleme imkanına sahip olduk.

Bu girişimimizle de ülke ekonomimize önemli derecede katkı sağladığımıza inanıyoruz. Ekonomimize de son bir yıl içerisinde 35 milyon TL kaynak aktardık ve aktarmaya da devam ediyoruz. Burada bizim için en önemli kurumlardan bir tanesi bizimde bağlı olduğumuz Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’dır. Sayın bakanımız Erhan Arıklı’ya  hem Türkiye Cumhuriyeti ile bizler için yapmış olduğu girişimlerden hem de bizlere verdiği desteklerden dolayı teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ise “Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi olarak esnafımızın yanında olmanızdan dolayı mutluluk duyuyorum. Özellikle bu kritik dönemde yani pandemi sürecinde bizimde ricalarımızı kırmadan altı aylık öteleme yapmanız bizleri fazlası ile memnun etmiştir. Umarım ki bu yaptıklarınız diğer kooperatiflere ve belki de bankalara sirayet eder ve faiz yükü altında ezilen insanlarımız bu dönemde biraz  da olsa rahatlar. Sizin bu işte öncülük etmeniz beni ziyadesi ile memnun etmişti. Yapılan bu icraat kredi kullanan insanımız kadar ülke ekonomimizi de direkt etkileyecektir. Kapalı olduğumuz bu dönemde insanımızın kredi taksiti ödemesi zaten mümkün değildi, iş yapamayan insanlardan da zorla para istemek tefecilik mantığıdır. Umarım bankacılar da bu dönemde sizin gösterdiğiniz anlayış içerisinde hareket ederler; reel sektörü, esnaf ve zanaatkarları rahatlatırlar” dedi.

Arıklı sözlerine, “Yapılan bu çalışmalardan dolayı sizleri  ve aracılık yapan herkesi kutluyorum, yeni projelerinizi hızlı bir şekilde hayata geçirmeniz için her türlü yardıma hazırım” açıklamalarıyla son verdi.

BİMANŞET