“FEDERASYON RUM TARAFININ TUTUMU NEDENİYLE TÜKENDİ”

600600p22462EDNmainimg-tatar-ss21

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Radyo Vatan’ın “Serbest Kürsü” programına katılarak gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’de pandemi ile mücadele konusunda ellerinden geleni yaptıklarını, ancak tüm dünyanın baş etmekte zorlandığı ve mutasyona uğrayan bir virüsle karşı karşıya olunduğunu ve aşılanma ile bu sürecin en kısa zamanda atlatılmasını umut ettiğini dile getirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen ve gelecek olan aşılarla, Nisan-Mayıs ayına kadar nüfusun büyük bir bölümünün aşılanmasının hedeflendiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, AB’den de Kıbrıslı Türklerin hakkı olan aşı dozlarını almak için temasların sürdüğünü söyledi.

Bir soru üzerine, Annan Planı’na Kıbrıs Rum tarafının hayır demesine rağmen anlaşma olmadan Kıbrıs Rum tarafının AB’ne üye yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türklere uygulanan haksız izolasyonların da devam ettiğini söyledi. Yıllardır görüşülen federasyonun Kıbrıs Türk tarafının tüm iyi niyet ve fedakarlıklarına rağmen Rum tarafının olumsuz tutumu nedeniyle tükendiğini, 2017 Crans Montana’dan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin duruşunun da artık federasyonun tükendiği yönünde olduğunu vurguladı.

Yeni bir vizyonla egemen eşitlik temelinde iki devletin iş birliği formülünü ortaya koyduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, iki devletin enerji kaynakları, su, elektrik ve çevre projeleri gibi alanlarda iş birliği yapmasıyla, tüm tarafların kazançlı çıkabileceklerinin ve bölgesel istikrarın sağlanabileceğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, federasyon ve tek egemenlik olması halinde AB içinde Güney’in zamanla Kuzey’e egemenliğini yayma tehlikesinin söz konusu olduğunu vurguladı. Self-determinasyon hakkının ve egemenliğin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan, garantör ülke ve bölgedeki en güçlü ülke olan Türkiye’den yüzde yüz destek almanın önemine işaret ederek bunun Kıbrıs Türklerine güç kazandırdığını ifade etti.

27-29 Nisan tarihlerinde Cenevre’de gerçekleşecek olan 5+BM gayrı resmi toplantısında hukuki ve siyasi argümanlarla tüm bunları ayrıntılı ve samimiyetle anlatacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının geleceği için adım atmayı amaçladıklarını ve bu bağlamda gerçekleşecek olan toplantıda yeni fikirlerin anlatılmasının önemine vurgu yaptı.

Anlaşma olması için iki tarafın da onayının gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, anlaşma olmaması halinde alternatifsiz olmadığımızı, KKTC’nin var olduğunu ve adada iki devletin olduğunu ve adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşmanın gerçeklerle bağdaşması gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz çıtayı yükselttik. Onurlu bir çözüm istiyoruz” dedi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.