“CRANS MONTANA’DA MASA RUM TARAFININ ÜZERİNE YIKILDI”

cb-tatar-lute-gorusmesi-sonrasi-basin-aciklamasi-2-so

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Türkiye ile tam bir mutabakat ve uyum içinde tüm dünyaya yeni siyasetini anlatmakta olduğunu belirterek “Kendi devletimize ve egemenliğimize sahip çıkacağız. Güney’in egemenliğini ve otoritesini Kuzey’e yaydırmayacağız” dedi.

Önemli bir toplantı arifesinde olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, 27-29 Nisan’da Cenevre’de yapılacak toplantıda nasıl bir format izleneceğini Birleşmiş Milletler (BM) üst düzey yetkilisi Jane Hole Lute’la görüştüklerini ve Lute’la yan yana yaşayan iki eşit devletin egemenlik temelinde iş birliğini savunan yeni siyasetlerini paylaştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın üst düzey BM yetkilisi Jane Hole Lute ile görüşmesi bir buçuk saat sürdü. Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Ergün Olgun, Teknik Komiteler Koordinatörü Güneş Onar, Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal, Müzakere Heyeti Üyeleri Oğuzhan Hasipoğlu ve Gülen Karabacak bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Annan Planı zamanında Rum tarafının AB’ye tek taraflı alınmasının Kıbrıslı Türklere yapılan haksızlıklara bir yenisini eklediğini, Crans Montana’da Rum uzlaşmazlığı nedeniyle masanın Rum tarafının üzerine yıkıldığını da anlatarak, Kıbrıs’ta 50 yıldan beri yaşananların artık yeni bir zemin arayışını emrettiğini kaydetti.

Tatar, BM yetkililerinin tarafların yeni fikirlerini dinleyip bunları geliştirmek için çalıştıklarını, burada önemli olanın yıllardan beri verilen mücadelenin bir maceraya ya da tehlikeye atılmaması, devletin ve egemenliğin temel olması ve TC’nin müdahale hakkının ortadan kaldırılmaması olduğunu söyledi.

Tüm bunları karşı tarafa anlatabilmenin de Cumhurbaşkanı ve ekiplerinin görevi olduğunu kaydeden Tatar, “Sırf bir anlaşma olsun ya da rahata erişelim diye bir anlaşma istemiyoruz” şeklinde konuşarak, 1960 Cumhuriyeti sonrası yaşanan tecrübelerin, Kıbrıs’ta bir anlaşmanın çok sağlam temellere dayanmasını gerektirdiğini, tüm hazırlıkların ve çalışmaların Türkiye ile istişare içinde yapıldığını ifade etti.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.