GÜNEY’DE KORONAVİRÜSE KARŞI ALINAN TEDBİRLERDE BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK

RUM GÜNEY

Rum Lider Nikos Anastasiadis, Dünya Sağlık Günü dolayısıyla ziyaret ettiği Sağlık Sigortası Teşkilatı’nda yaptığı konuşmada, şu an için Koronavirüs kısıtlamalarını rahatlatma veya sıkma planı olmadığını belirtti; Rum Bakanlar Kurulu’nun Paskalya öncesinde 24 Nisan’da toplanacağını bildirdi.

Güney Kıbrıs’taki Genel Sağlık Sistemi’ni ve ön cephede savaşan kahramanları öven Anastasiadis, sadece iki yıl içinde sağlık sistemi uygulamaya konduğunu ancak bunun artık sorun yok demek olmadığını ifade etti.

Bir soruyu yanıtlayan Anastasiadis, çarşamba sabahı Bilim Danışma ekibiyle bir toplantı yaptığını ve epidemiyolojik durumu görüştüğünü, şu an için epidemiyolojistlerin çok ciddi endişeleri olmadığını ancak bunun her gün epidemiyolojik durumun izlenmeyeceği anlamına gelmediğini kaydetti.

Nikos Anastasiadis, “Sağlık sisteminin baş edip etmediğini anlamak için hastaneye başvurularda en azından bir durgunluk olduğunu görmek istiyoruz” dedi.

Hayatları korumak gerektiğini ancak insanların yorgunluğunu, ekonominin çalışmaya devam etmesi gerektiğini de görmezden gelemeyeceklerini, dolayısıyla şu an için tedbirleri sıkılaştırmak veya rahatlatmak gibi bir planın olmadığını ifade eden Anastasiadis, Bakanlar Kurulu’nun 24 Nisan’da toplanma planı olduğunu, tedbir alınıp alınmayacağına karar verileceğini, kararların epidemiyolojik duruma göre olacağını, önerilerin bilim adamlarından geleceğini söyledi.

Anastasiadis, AstraZeneca aşısıyla ilgili endişeler konusunda da, vatandaşlar açısından meşru endişeler olduğunu ancak şu ana kadar verilerin, aşının yan etkilerinin milyonda bir görüldüğünü gösterdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı, “Avrupa Tıp Ajansı’nın kararını bekliyoruz. Ona uygun hareket edeceğiz” dedi.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.