“ÇEVRE TÜM İNSANLIĞIN ORTAK MALI”

cumhurbaskanligi-temİz-düşün-(5)

Cumhurbaşkanlığı Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi kapsamında düzenlenen Kalıcı Etki Proje Yarışması ödülleri, dün akşam Cumhurbaşkanlığı’ndaki törenle sahiplerine verildi.

“ÇEVRE TÜM İNSANLIĞIN ORTAK MALI”
Ödül töreninde, “Bu akşam güzel bir amaç etrafında buluşup güzel bir olayı paylaşmak için bir araya geldik” diyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kalıcı Etki Proje Yarışması’nın bir diğer ortağının ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu olduğunu belirterek, projeye emek koyan herkese teşekkür etti.
Kalıcı Etki Proje Yarışması’nda kalıcı etki ve yeni fikirler olmak üzere 2 kategoride ödüller verildiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, bu ödüllerin çevre farkındalığıyla ilgili bir teşvik amacı taşıdığını söyledi.
Yarışmaya, geçen yıla oranla bu sene katılımın arttığını belirten Cumhurbaşkanı, bunun ilerleyen yıllarda daha da artacağına inanç belirtti.

Çevrenin, tüm dünya insanlığının ortak malı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı, ülkenin tarihi ve doğal çevresinin çok güzel olduğunu ifade ederek bu çevreyi koruyup gelecek kuşaklara aktarmanın bir ödev olduğunun altını çizdi.
KKTC’de çevre bilinci ve farkındalığı yaratılmasıyla ilgili gayret içerisinde olunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, “Eksiklerimiz, yanlışlarımız ve daha da yapmamız gerekenler var…” şeklinde konuştu.

 

Çevre bilinci yaratılması hususunda paydaşların fikir alışverişi ve iş birliği yapmasının gerekliliğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Prof. Dr. Vamık Volkan’ın konuşmasında çevre kirliliğinin kendisinde yarattığı üzüntüden bahsettiği konuşmasının ve verdiği mesajın oldukça önemli olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, görevi devralan Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun çevre konusunda başlatılan çalışmaları daha iyi bir noktaya götürmek için Cumhurbaşkanlığı’yla iş birliği içerisinde çalışacaklarına inanç belirtti.

“YURDUNU SEVMEK ONU TEMİZ TUTMAKLA BAŞLAR”
Doğayı kirletmemeyi bir yaşam biçimi haline getirmenin en temel hedef olması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, öz sevgi ve özgüvenin yeniden kazanılmasının önemine değinerek “Yurdunu sevmek onu temiz tutmakla başlar” dedi.
Çevreyi korumakla ilgili ceza ve ödüllendirmenin önemine de değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, kendi belediye başkanlığı döneminde tarihi çevrenin korunmasına yönelik gerçekleştirdiği icraatlardan bahsederek özellikle doğal çevrenin korunmasına yönelik artan bilinçten duyduğu memnuniyeti kaydetti.
“Güzel örnek kendini tekrarlıyor ve diğerlerinin de yolunu açıyor” diye konuşan Cumhurbaşkanı, çevreyle ilgili yurttaşlar dahil tüm paydaşların birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

“GÜZEL İŞLER DE YAPMAK LAZIM”
“Sadece güzel sözler söylemek yetmiyor artık; güzel işler de yapmak lazım. Bu proje, bu güzel işlerden biridir diye düşünüyorum” diyen Cumhurbaşkanı, çevreyle ilgili caydırıcılık konusunda Meclis’teki partilerin gerekli adımları atıp belediyelerin bu konuda elinin güçlendirilmesi temennisinde bulunarak, belediyelerin çevreyi kirletenlere keseceği cezanın daha da caydırıcı olabilmesi için Belediyeler Yasası’nda gerekli değişikliğin yapılması gerektiğine işaret etti.

“TEMİZ ÇEVREDE YAŞAMAK BİR İNSAN HAKKIDIR”
Temiz bir çevrede yaşamanın bir insan hakkı olduğunu da söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu insan hakkına hepimizin saygı göstermesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.