“KARŞILIKLI GÖRÜŞMELERDE UYGUN BİR FİYATLANDIRMA OLMALI”

10001000p22462EDNmaincumhurbaşkanı-mustafa-akıncı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

“TOPLUMU İLGİLENDİREN KONULARI BİRLİKTE DEĞERLENDİREBİLECEĞİMİZ BİR MEKANİZMA OLUŞTURMA HEDEFİNDEYİZ”

İlk olarak Başbakan Ersin Tatar ile gerçekleştirdiği görüşmeye değinen Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle konuştu:

“Daha önce de açıklamıştım her iki haftada bir Perşembe günleri Sayın Başbakan’la buluşacağız. Gerektikçe ek buluşmalar da elbette olabilir. Ama rutin olarak iki haftada bir bu buluşmalar olacak. Cumhurbaşkanlığı olarak Kıbrıs sorunu yanında iç konularla ilgili sorumluluklarımız var. Bununla ilgili olarak da zaman zaman yaptığımız toplantılar var. Toplumun gündemini meşgul eden konularla ilgili bizlerin de araştırmaları oluyor. Nitekim 4 tane genç insanımızın hayatına mal olan geçtiğimiz kış ayında yaşanan sel felaketi ile ilgili olarak benim son günlerde yaptığım iki çalışma oldu. Harita uzmanlarımızdan harita üstünde neden ve sonuçları değerlendiren bir bilgilendirme toplantısından sonra bir de ODTÜ Kalkanlı öğretim görevlilerinden Akıntuğ’un bana verdiği bir brifing oldu sele ilişkin nedenlerle ilgili. Ve daha da önemlisi zararların minimuma indirilmesine ilişkin önerilerini de dinledim. Bu konuyu Sayın Başbakan’la ele aldım. Çünkü önemli olan kapıya dayandıktan sonra çare aramak değil, önceden tedbir almak önemlidir. Yakın gelecekte bir toplantı yaparak bu önerilerin tedbirlerle ilgili ne gibi adımlar atılabilir, hükümetle bunları değerlendireceğiz. Bu ve benzeri konularda, çevre konularında, asayişle ilgili konular olabilir, yerel yönetim konuları gibi konularda da atılabilecek adımları birlikte değerlendirebileceğimiz bir mekanizma oluşturma hedefindeyiz.”

SUÇLULARIN İADESİ KONUSU… “UMARIM BU OLAYLA SINIRLI KALMAZ”

Başbakan Tatar’la gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin değerlendirmelerine devam eden Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Sayın Başbakan’la yaptığımız toplantıda da, bilahare Sayın Spehar’la da yaptığımız toplantıda da iadeleri gerçekleşen zanlılarla ilgili gelişmeleri de değerlendirdik. Bizim tarafta zanlı olarak bulunan 4 Gürcüye karşılık, Güney’de bulunan ve cinayet zanlısı olarak aranan bir Pakistanlı’nın iadeleri bugün gerçekleşti. Bu olay gerçekleşmeden; gerek Başsavcılık aracılığıyla ve de gerekse İki Toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Teknik Komite Eş Genel Başkanı Hakkı Önen tarafından bilgilendirildik. Bu olayın gerçekleşmesinden duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bir tarafın diğer tarafı bir suçlu cenneti olarak görmesinden daha yanlış bir şey olamaz. Bu konu her gündeme geldiğinde altını çizdim; bir taraf diğer tarafı tanımaya bilir ama suçluların sığınacağı bölge olmamalı iki taraf da. Umarım gerçekleşen olay bununla sınırlı kalmaz. Kim olursa olsun, kimliği kim olursa olsun eğer bir suç unsuru varsa, diğer taraf o suçluyu korur pozisyonda olmamalı. Bu nedenle bu gelişmenin arkasının devamını gelmesini temenni ederim. Geçmişte de iadeler oldu.”

“KARŞILIKLI GÖRÜŞMELERDE UYGUN BİR FİYATLANDIRMA OLMALI”

Daha sonra BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

Sayın Elizabeth ile yaptığımız toplantıda ‘güven yaratıcı önlemler’ (GYÖ) konusunda hangi noktadayız, daha sonra neler yapılabilir diye konuştuk. Mobil telefonlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu ayın sonun kadar bir sonuç alma niyetindeyiz. Güney ve Kuzey’deki operatörler İsviçre merkezli ‘Com-fone’ adlı merkezle karşılıklı anlaşma yaptılar. Fiyatlandırmayla ilgili temaslar devam ediyor bu konuda uygun bir fiyatın olmasını biz de istiyoruz. Çünkü yapılmakta olan bu güzel işin güzel sonuç vermesi de önemlidir. Bundan sonra test yapılacak, onun da kısa sürede tamlanmasının ardından telefonların karşılıklı kullanılmasının önü açılacak.”

RESİM VE SES KAYITLARININ İADESİ KONUSU…

Öte yandan elektrikte kalıcı bir bağlantının olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

“Elektrikte kalıcı geçtiğimiz günlerde de 15 W’lık bir yardımlaşma yapıldı. Biz onlardan, onlar bizden zaman zaman elektrik alacak. Mayınlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Rum ressamlara ait tabloların Güney’e; Kıbrıslı Türk sanatçılara ait ses ve görüntü kayıtlarının da bize iadesine ilişkin süreç devam ediyor. Ses kayıtlarıyla ilgili eski teknoloji ürünü şeritler kullanılırdı. Onların dijital ortama aktarılması sürecidir şimdi şuan işleyen. Bu biraz zaman alacak. O da tamamlanırkenden bu takas işlemi de gerçekleşecek. “

DOĞALGAZ KONUSUNDA KOMİTE KURULMALI

Spehar ile yaptıkları görüşmede bahsetmeye devam eden Akıncı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün yaptığımız görüşmede bunları yanı sıra başka yeni ne gibi GYÖ’ler yapılabilir, bunlar üzerinde de bir görüş alış verişinde bulunduk. Rumların görüşlerini bize aktardılar, biz görüşlerimizi söyledik. Eğer somut bir liste elde edilirse, bunu sizlerle paylaşacağız ve adım atacağız. Prensip olarak GYÖ’ler konusunda olumlu bir tutum içerisindeyiz, olumlu tutuma devam edeceğiz. Sayın Spehar’la temasımızda çok önemli bir GYÖ olarak doğalgazla ilgili bir komitenin kurulmasının ne kadar yararlı olabileceğini de bir kez daha söyleme fırsatı buldum. Bunu yeri geldikçe Anastasiadis ile yaptığımız görüşmelerde de dile getirdik. Rumlar buna hiç yanaşmadı. Bundan sonra yanaşır mı? Keşke yanaşsa. Akdeniz’de bir gerginlik çıkarsa sebebi, bizimle görüşmeye yanaşmamalarıdır. Zaman geç değil, bugün bile bu yanlış gidiş tersine çevrilebilir. Herkes için daha yararlı bir noktaya evirilebilir.”

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.