“GENÇLERİN İŞ EDİNMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

mekb-ktezo-mezunyet--cavusoglu

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, Çıraklık ve Yetişkin Eğitimi Merkezi’nin büyüyen fikirler, büyüyen gençler ve büyüyen binalarla bugün bu noktaya geldiğini belirtti.
Çavuşoğlu, bir ülkede 50 binin üzerinde çalışma izinli yabancı işgücü varsa ve istatistiklere göre 10 bin ile 15 bin arasında da işsiz varsa, burada bir sorun olduğunu belirtti.
Bu ülkede doğan her çocuğun bu ülkede yeri olduğu gibi yaşayabilmek ve ülkesine hizmet edebilmek için de bir mesleği olması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, göç sorununu eğitim ile ve çalışma hayatını düzenleyerek aşmak gerektiğini vurguladı.
Mesleki teknik eğitime ilginin nasıl artırılabileceği üzerine bakanlık olarak çalışma başlattıklarını, ülkede genel ortaöğretime gitme oranının yüzde 63, mesleki teknik eğitime gitme oranının ise yüzde 37 olduğunu belirten Çavuşoğlu, gelişmiş tüm ülkelerde bu oranın tam tersi olduğunu hatırlattı.
Bu oranın KKTC’de de artması için sektörlerle iş birliği yaparak eğitim yoluyla gençlerin mesleklere yönelmesini sağlayacaklarını kaydeden Çavuşoğlu, hem sayısal hem de nitelik olarak mesleki eğitimin kapasitesini artıracaklarını, ayrıca KTEZO ile yapacakları iş birliği sayesinde de bu eğitimin beş ilçede yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini ifade etti. Çavuşoğlu, bu süreçte ilk adımı Mağusa bölgesi için atacaklarını ve çıraklık eğitimini Mağusa bölgesinde başlatacaklarını açıkladı.
Taşıma suyla değirmenin dönmeyeceğini, toplumun ihtiyaç duyduğu işgücü kollarında gençlerin meslek edinmesi için gerekli çalışmaları yürüteceklerini belirten Çavuşoğlu, bakanların, kişilerin geçici olduğunu dolayısıyla ortak akıl ve iş birliği ile kalıcı ve sürekliliği olan politikaların yaratılması ve sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Çavuşoğlu, “bu çalışmaları yalnız ben değil, yalnız sen değil biz olursak birlikte yapabiliriz, başarabiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.

BİMANŞET