“İŞÇİYLE İŞVERENİ BULUŞTURACAĞIZ”

mekb-ktezo-mezunyet--sucuoglu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, yerel işgücünün istihdam edilmesine yönelik bakanlığın yaklaşık 13 farklı sektörde verdiği desteğin daha da zenginleştirilerek devam edeceğini kaydetti. Sucuoğlu, 16-20 yaş arasında gençlerin istihdam edilmesine yönelik çalışma yürüttüklerini ve bakanlıkta oluşturacakları havuzda bu gençlerin iletişim bilgilerinin yer alacağını ve bu kişilerle işverenleri buluşturacaklarını açıkladı.
Bakan Sucuoğlu, turizm sektöründe çalışan sayısının 16 bin 977 olduğunu, bunun yüzde 20’sini yurttaşların oluşturduğunu, yani yaklaşık 3 bin kadar kişinin yerli istihdam olduğunu ancak geriye kalan ihtiyacın ise dışardan gelen işgücü ile karşılandığını belirtti.
Sucuoğlu, bu durumun değişmesi gerektiğini ve gençlerin istihdamının artırılması için bakanlık olarak gerekli çalışmaları yürüteceklerini söyledi. Mesleki eğitimin önemine değinen Sucuoğlu, Avrupa ülkelerinde mesleki eğitime olan yönelmenin yüzde 70, düz liselere olan yönelmenin ise yüzde 30 olduğunu ancak ülkemizde bu oranın tam tersi şeklinde olduğunu ve bu oranın değişmesi gerektiğini kaydetti.
Merkez’den pırıl pırıl gençlerin mezun olduğunu belirten Sucuoğlu, burada bir başarı olduğunu ve bu başarının da enerji dolu, inançlı bir kadro ile sağlandığını kaydetti.

BİMANŞET