MECLİS’TE “VATAN HAİNİ” TARTIŞMASI

ARIKLI MANAVOGLU

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda güncel konuşmalar sırasında bugünkü genel kurul toplantısının gecikmeli başlaması yine konu oldu ve milletvekilleri arasında tartışmalar yaşandı.

HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu’nun, yapılan eleştirilerden duyduğu rahatsızlığı dile getirirken UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmalığının kaldırılması istemini incelemek üzere özel komite kurulmasına ret oyu veren milletvekilleri için “vatan haini” demesi üzerine başlayan tartışma, YDP Milletvekili Erhan Arıklı’nın  “O cümleyi sizin alnınıza yapıştırıyorum” çıkışıyla büyüdü.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay ve milletvekillerinin müdahalesi üzerine, her iki milletvekili de sözlerini geri aldı.

MANAVOĞLU: “HP MİLLETVEKİLLERİNİN İLK GÜNDEN TAM SAATİNDE SALONDA”

Güncel konuşmalarda ilk sözü HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu aldı. “Ülkemiz Şartlarını Vatandaşlarımızın Hak Ettiği Daha Mutlu Daha Yaşanır, Daha Huzurlu Hale Getirmek İçin Acil ve Uzun Vadede Yapılması Gerekenler” başlıklı konuşmasına başlamadan önce YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın Meclis’in geç açılması nedeniyle yaptığı şikâyete değindi.

Manavoğlu, HP milletvekillerinin ilk günden beri tam saatinde genel kurul salonunda olduğunu, bu nedenle söz söylemesi gereken birileri varsa bunun kendileri olduğunu dile getirdi.

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe ve Arıklı’nın buna tepki göstermesi üzerine Manavoğlu, “Geçen dönem de, bu dönem de hükümette bulunduk. Biz HP’li vekiller olarak saat 10’a çeyrek kala Meclis’te oluyoruz. Erhan Arıklı bizden özür dilemeli. Burası reklam yapma yeri ise ben de sizi reklam yapacağım” dedi.

“HALK BİZİ SİYASETE OLAN GÜVENİ YENİDEN SAĞLAMAK İÇİN GÖNDERDİ”

Gülşah Manavoğlu, bazı vekillerin dünkü davranışlarının Meclis’in güvenini sağlamakta niyetli olunmadığını gösterdiğini ileri sürerek, “Halk bizi siyasete olan güveni yeniden sağlamak için gönderdi. Ama biz hayal kırıklığı yaşadık” diyen Manavoğlu, “Her televizyon programında ‘dokunulmazlık kaldırılmalı’ diyen vekillerin, komite kurulması gündeme geldiğinde yaptığı açıklamalar, utanç vericidir” şeklinde konuştu.

Manavoğlu, Halkın Partisi’nin yolsuzluklarla mücadelede ciddi adımlar atmaya çalıştığını ve diğer partilerin de bu konuda hassas olduğunu aktardı. “Yapanın yanına kar kalır anlayışını kırmanın tek yolu budur” diyen Manavoğlu, “ Bu durum, şeffaf, hesap verebilir düzen istemediklerini gösteriyor. Savcılık çeşitli iddialarla tehdit ediliyor. Ancak Savcılık, Polis ve Sayıştay Başkanlığı’nın cesaretlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Gülşah Manavoğlu, dünkü Meclis Kurulu’nda Özgürgün’ün dokunulmalığının kaldırılması istemini incelemek üzere özel komite kurulmasına ret oyu verenlerin kendisinin nezdinde ‘vatan haini’ olduğunu kaydetti. Manavoğlu, “Ülkemizin, daha şeffaf, daha yaşanır hale gelmesi için bu arkadaşlarımız düşüncelerini, ne istediklerini daha açık şekilde dile getirmelidirler” diyerek, tüm vekilleri, üst düzey bürokratları samimiyete davet etti.

MANAVOĞLU “VATAN HAİNLİĞİ” İFADESİNİ GERİ ALDI

HP Milletvekili Gülşah Manavoğlu’nun konuşmasını bitirmesinin ardından Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Manavoğlu’nun vatan hainliği sözlerinin maksadını aştığına inanç belirterek bu sözü geri almasını istedi.

Bunun, şahsi fikri olduğunu söylemesine rağmen, tartışmanın devam etmesi üzerine Manavoğlu milletvekili arkadaşlarını kırmamak için bu cümleyi geri aldığını kaydetti.

Bunun üzerine Meclis Başkanı Uluçay stenograflardan ilgili sözlerin meclis tutanaklarından çıkarılmasını istedi.

YDP Milletvekili Erhan Arıklı ise ‘vatan hainliği’ tartışmasına devam ettiği konuşmasında, “Ağzından çıkanı kulağı duymayacak bir vekile cevap vermekten zul duyuyorum” dedi.

Arıklı’nın, “Haddinizi bileceksiniz..  O cümleyi sizin alnınıza yapıştırıyorum” demesi üzerine Cumhuriyet Meclisi Başkanı Uluçay bu cümlenin geri alınmasını istedi ve Arıklı cümleyi geri aldı.

“Ben Hüseyin Özgürgün’ün avukatı değilim” diyen Arıklı, asıl üzerinde durulması gerekenin, Özgürgün’ün dün ortaya koyduğu iddialar olduğunu söyledi. Arıklı, Özgürgün’ün siyasi rüşvet iddialarının araştırılması gerektiğini dile getirdi.

Arıklı’nın konuşması sırasında zaman zaman milletvekilleri arasında sözlü tartışmalar yaşanmaya devam etti.

Erhan Arıklı, konuşmasının sonunda yeniden Manavoğlu’na seslenerek, kendisiyle ilgili bir daha benzer sözler sarf etmesi halinde daha ağır cevaplar vereceğini kaydetti.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.