HAK-SEN’DEN HAYAT PAHALILIĞI AÇIKLAMASI

haksen

KAMUOYUNA DUYURU

Hükümetin ilk icraat olarak yasa gücünde kararname ile kamu çalışanlarının haklarına el atarak Hayat Pahalılığı hakkından yüzde iki eksiltme yoluna gitmesi kabul edilemez. Dörtlü hükümet döneminde bazı yetkili sendikaların sessiz kalması ile önce askıya alınan sonra enflasyonun yavaşlaması ile dondurulmuş ilk üç ay ile ikinci üç ayın birleştirilmesiyle verilen rakamdan yüzde 2 fazlalık bahane edilmektedir Ama üç aylık geç ödeme hesaba katılmamaktadır.
Hükümet yıllar önce hazırlanmış mevzuatla toplumun tüketim kalıplarını ve alışkanlıklarını doğru ölçme niteliğini kaybetmiş sisteme körü körüne uymaktır. HP ile ENFLASYON aynı şey değildir. Maaş ile geçinen insanların satın alma gücünü koruyacak rakamdır verilmesi gereken.
Bütçenin yarısı bile maaşlara gitmezken yüzde sekseninin maaşlara gittiğini söylemek ve sadece Hayat Pahalılığının %2 ile tasarruf sağlanabileceği konusunda algı yaratmaktır.
Yeni bir sigorta affı çıkarmaya hazırlanan hükümetin bu kararı toplumla alay etmektir.
Hükümetle hafta içi yapacağımız temaslarda olumlu gelişme sağlanamaması durumunda hukuk yoluna başvuracağımızı önemle belirtirim.
Hükümetin toplayamadığı vergiler ve sosyal yatırımları, seyruseferleri tahsile yönelmesini tavsiye ederim. Çare doğru bütçe uygulamaları ile devletin gereksiz harcamalarını kısmasında, ayakları yere basan kamu ve vergi reformuna yatmaktadır.
Umarız hükümet, benzer hataya asgari ücretin belirlenmesinde de düşmez. Halkın hükümeti olmayı, sermayenin hükümeti olmaya tercih eder.

FIRAT YILMAZ
GENEL SEKRETER

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.