SENDİKALARDAN, HÜKÜMETE “HODRİ MEYDAN”

sendikalar-başbakanlık-basın-açıklaması-ero-(4)

Sendikal Platform, Bakanlar Kurulu’nun hayat pahalılığı ödeneğinden yüzde 2 kesinti yapmasını protesto etmek amacıyla bugün Başbakanlık önünde eylem ve basın açıklaması yaparak, Başbakanlık kapısına siyah çelenk bıraktı.

“Müdür, Müsteşar Atarken Tasarrufu Düşünmeyenlere %2’yi Gasp Ettirmeyeceğiz” pankartı açılan eylemde, Sendikal Platform adına Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı konuşma yaptı ve ardından, KTAMS Başkanı Güven Bengihan ortak basın açıklamasını okudu.

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, ülkenin sorunlarını çözme iddiasıyla oluşturulan yeni hükümetin ilk icraatının Bakanlar Kurulu’nda çıkardığı yasa gücünde kararnameyle emek düşmanlığı yaparak, yasa gereği ödenmesi gereken hayat pahalılığını kırpmak olduğunu savundu.

Ödenmesi gereken hayat pahalılığından kesinti yapılmasına gerekçe olarak ise eski hükümetin bir önceki hayat pahalılığı ödeneğinde hatayla fazla ödeme yaptığının ve onun düzeltileceğinin söylendiğine dikkat çeken Bıçaklı, geçmiş hükümetin Ekim, Kasım, Aralık ayında yasa gücünde kararname ile hayat pahalılığını dondurulduğunu anımsattı.

“Yani artı çıkarsa da son üç aylığı vermeyecek, eksi çıkarsa da son üç aylıkla işlem yapmayacak. Geçmiş hükümet döneminde bu uygulama yapıldı. Bu kesinti yasaya aykırı yapıldı, biz bunu düzelteceğiz diyorlar” şeklinde konuşan Bıçaklı, yeni hükümetin aldığı Bakanlar Kurulu kararını da okudu.

Kararda “Hayat pahalılığından 2 puan eksilterek tasarruf sağlanması gerçekleştirilecek”  ifadelerine yer verildiğine dikkat çeken Bıçaklı, yani hükümetin bir taraftan yanlış yapıldı dediğini, diğer taraftan da tasarruf yapmak için böyle bir karar aldığını kaydetti.

Bıçaklı, kararda Anayasa’nın 66. maddesine atıfta bulunulduğunu, ancak 112. maddeye göre böyle bir işlem yapmanın Anayasa’ya aykırı olduğunu vurguladı.

Tasarruf yapılmak isteniyorsa, neden müdür müsteşar atamaları yapıldığını soran Bıçaklı, tasarruf yapılmak isteniyorsa Meclis’te temsil edilen partilere devletin kasasından yapılan 13 trilyonluk yardımdan ve milletvekillerinin 17 bin TL’lik maaşlarından neden yapılmadığını da sordu. Bıçaklı şöyle devam etti:

“İşçi, emekçi, emeklinin, dar gelirli, özel sektörde emeği sömürülen asgari ücretliden kesinti yapacaksınız, temsil ettiğiniz sermaye sınıfına teşvik vereceksiniz. Biz de buna sessiz kalacağız. Böyle yağma yok! Anayasa Mahkemesi’ne de gideceksiniz. Bugün yapılan uyarı eylemidir. Bizi buraya binlerle gelmeye mecbur etmeyin.”

Bıçaklı, Bakanlar Kurulu kararının bugünden itibaren geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek, hafta sonu imzalanacağı söylenen yeni protokole değindi. Bıçaklı, TC’den para alabilmek için devletin kurumlarını sattırmayacaklarını vurguladı.

Hükümet edenlerin geçici olarak o koltuklarda oturduğunu belirten Arslan Bıçaklı, “Kimden yetki aldınız da ülkenin, halkın, toplumun malı olan o kurumları satacaksınız? Hadi satın da görelim, hodri meydan” ifadelerini kullandı.

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.