ERKAN EĞMEZ (KKTC VE TÜRKİYE ARASINDA ÖNGÖRÜLEN BAŞLANGIÇ)

ERKAN EĞMEZ 1

Yıllardır ekonomik protokoller imzalanıyor Türkiye, KKTC ye yardımlarını esirgemiyor ancak şu da doğru ki bizde üzerimize düşeni eksik yapıyoruz. KKTC kalkınmalı diyoruz ancak burada işlerin kötü gitmesini isteyenler var, bunlar yalınızca Türkiye’den rahatsız olanlar değil KKTC’NİN de güçlü olmasını istemiyorlar. Devletin tepesinde sokak da ki vatandaşa kadar bir çok kişi var. Basında görev yapanlardan tutun da bir çok alanda Türkiye ile ilişkilerimizde rahatsızlık duyanlar bu dönemde kendilerini daha çok deşifre edeceklerdir.
Türkiye CB yardımcısı Fuat Oktay, ekonomik forumda gerekenleri söyledi ve Türkiye de atanacak koordinasyon kurulu çalışmaları çok önemli ve belki de ilk kez devlet esasına göre çalışma. Burası kalkınmalı ancak bu kalkınma adil ve doğru alanda olmalı, geçmişte de güzel işiler oldu ancak yeterli olmadı. KKTC de bilecek ki har vurup harman savurma dönemi çoktan geçti . üreterek büyümek hedeflerin en büyüğü olmalı, Türkiye bize bu konuda tam destek olduğunu da anlatmaya gerek yoktur. KKTC de siyaset, yargı, adalet sistemi, ekonomik faaliyetler artık daha çağdaş olmalı ve Dünya ile görünür olmalı, şu an böyle değildir.
Eğer bir ülkede adalet kavramı tartışılmaya başlandı ise artık iç düzenin dirliğinden bahsedemeyiz, biz bunları yaşıyoruz.

YUNANİSTAN DA SOL VE ÇİPRAS DÖNEMİ KAPANDI, SAĞ VE MİTSOKATİS DÖNEMİ BAŞLADI.
Yeni Demoktarlar, tek başlarına iktidar gücünü yakaladı, genel seçimler sonrası sonuçlar sağda tek başına iktidar. Yarın Mitsodakis başbakanlık için yemin edecek ve görevi devralacak. Siriza ve Çipras ana muhalefet görevi yürütecek. Birkaç gün içerisinde hükümet de belirlenecek. Çipras hükümeti, Türkiye’yi işgal edeceğini de söylemişti, 7000 silahlı asker hazır diye açıklamışlardı, ancak Yunan halkı bu tehditlere prim vermedi.
Geçmişte Mitsodakisin babası da başbakanlık yapmıştı, kız kardeşi Dora Bakoyanni dışişleri bakanlığı yapmıştı. Türkiye CB ERDOĞAN bu gün arayıp yeni başbakanı tebrik etti. Geçmişten gelen iyi ilişkiler programı var var, en azından bu partililer Türkiye’yi işgal edecekler gibi fantastik açıklamaları olmadı. Bu ERDOĞAN, Mitsotakisi arayıp tebrik etti, helal olsun büyük bir devlet adamı sn ERDOĞAN. GÜNEY Kıbrıs da bu telefon araması memnuniyet ile karşılandı. Kıbrıs, doğu Akdeniz ve EGE de yani bir dönme giriyoruz, aklı selim davranıldığı zaman gerçekler üzerinden geliştirilecek siyasette eminim ki bölge halklarına muazzam yafdası olacaktır.

ERKAN EĞMEZ

BİMANŞET


Leave a Reply

Your email address will not be published.